Ivari Padar: heakskiidu pälvib vaid selline valitsuslepe, mis suurendab inimeste sissetulekuid

PiretArvamus

Viimatine arutelu sotsiaaldemokraatide Riigikogu fraktsioonis koalitsiooniläbirääkimiste edenemise üle läks kohati päris kirglikuks. Tõdesime, et sotsiaaldemokraadid on seni tegutsenud valitsuse kokkupanemisel osapooli ühendavalt, et Eesti saaks praeguses julgeolekukriisis kiiresti uue toimiva valitsuse.

Pettumus oli aga kuulda, et inimeste toimetuleku tagamise osas pole erakondade vahel veel üksmeelt paistmas. Riigikogus on sotsiaaldemokraadid juba varem teinud ettepaneku muuta kogu alampalk tulumaksuvabaks. Võimukõnelustel seisame me selle eest, et maksuvaba miinimum tõuseks 800 euroni, mis võimaldaks hinnatõusudega paremini toime tulla. Ühtlasi peame õigeks, et alampalk kerkiks tänaselt 654 eurolt 800 euroni. Just maksuvaba tulumaksumäära suurenemine on tõhus meede, mis jätab keskmise ja väiksema sissetulekutega inimestele palgapäeval rohkem raha kätte. Näiteks keskmine õpetaja võidab meie ettepanekute elluviimisel aastas juurde ühe kuupalga.

Suhtlen keskmisest rohkem inimestega väljaspool päälinna ja tean, et mujal Eestis on selge ootus, et uus valitsus tegeleks jõuliselt inimeste toimetuleku tagamisega, et keskmise ja väikese sissetulekuga pered ei kaotaks kiire hinnatõusu tõttu oma senist elatustaset. Kui sündivas koalitsioonileppes pole sees veenvat meedet hinnatõusuga hakkamasaamiseks, siis ei mõista ka meie liikmed, miks me Reformierakonna juhitud valitsusse läheme. EKRE opositsioonis hoidmine ei ole üksi piisav põhjus, miks minna valitsusse, kus me oma põhimõtteid ja eesmärke täita ei saa. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna põhikirja järgi annab kõige lõpuks oma hinnangu koalitsioonileppele ja valitsusse minekule erakonna volikogu, kus enamuse moodustavad just meie piirkondade esindajad.

Sama kinnitab ka kogemus valijaga tänavalt. Paljud meie omavalitsusjuhid ja kohalikud aktiivsed liikmed on viimastel kuudel aktiivselt suhelnud valijatega erinevatel laatadel ja vabaõhukogunemistel ning saavad kinnitada: Eesti inimeste toetus alampalga maksuvabastusele on selge ja valdav.

Olen mures, et koalitsiooniläbirääkimistega seoses on seni juttu olnud vaid Isamaa kulukast peretoetuste paketist. Eesti on aga sisenemas väga tõsisesse toimetulekukriisi, kus järsult võib halveneda kümnete tuhandete perede elujärg. Kriis vajab ennetavat tegutsemist ja valmidust investeerida lahendustesse, et hoida ära kõige hullem.  Seda koalitsiooni ei saa teha ilma sotsiaaldemokraatideta.  Seega tuleb jõuda kokkulepeteni, mis kindlustavad tööinimese väärika palgaga, mis tagab toimetuleku ega sunni riigilt taotlema erinevaid ajutisi toetusi.  Vaid siis on erakonna volikogul on võimalik valitsusleppele oma heakskiit anda.

Ivari Padar
Sotsiaaldemokraatliku erakonna volikogu esimees, riigikogu liige

Ivari Padar: heakskiidu pälvib vaid selline valitsuslepe, mis suurendab inimeste sissetulekuid