Ivari Padar: koolitoidu toetus peab suurenema, vastasel juhul jääb laste koolilõuna kesiseks

digiRiigieelarve

Sotsiaaldemokraadid algatavad täna riigikogus otsuse eelnõu, mis taotleb koolilõuna toetuse suurendamist, et koolide toitlustajad suudaksid jätkuvalt pakkuda lastele maitsvat ja tervislikku lõunasööki.

„Viimati tõusis koolitoidu toetus 2018. aastal, mil see kerkis ühe euroni õpilase kohta päevas. Toiduainete ülikiire kallinemine on muutnud tänaseks toitlustajate tegevuse majanduslikult absurdseks – ettevõtjatel  on valida kas lepingu ülesütlemise või kahjumi teenimise ja pankroti vahel. Selleks, et kindlustada lapsed tervisliku ja mitmekesise lõunaga, peab riiklik koolitoidu toetus kasvama kooskõlas hinnatõusudega,“ ütles maaelukomisjoni liige Ivari Padar.

Seetõttu teevad sotsiaaldemokraadid valitsusele ettepaneku esitada vastav eelnõu. „Koolitoidu toetust jagatakse omavalitsusele ja erakoolidele riigieelarvest, mille koostamine on valitsuse ainupädevuses. Kuna ohus on meie lastele kvaliteetse koolilõuna pakkumine, siis loodetavasti tegutseb valitsus kiiresti,“ märkis Padar.

Eelnõu teine punkt kaitseb toitlustajaid, kes ei suuda hinnaralli tingimustes enam lepinguid täita. „Riigihangete seaduse kohaselt sellistel ettevõtjatel enam hangetele asja ei ole. Meie ettepanek valitsusele on tulla välja seadusemuudatusega, mille kohaselt ei kõrvaldataks hankemenetlusest pakkujat, kelle varasem hankelepingu rikkumine tulenes põhitoiduainete kiirest hinnatõusust,“ selgitas Padar.

Näiteks on viimase aasta jooksul kartuli hind kerkinud 120, tomati ja porgandi hind 70, tatra hind 140 ja durumjahust pasta hind 95 protsenti. Energiahindade tõusu ja sõja mõjude tõttu on oodata hinnakasvu jätkumist, lisas Padar.