Ivari Padar: mitu ühiskonna valukohta saab jõulise lahenduse

PiretRiigieelarve

Sotsiaaldemokraadist riigikogu rahanduskomisjoni liikme Ivari Padari kinnitusel sisaldab  2023. aasta riigieelarve lahendusi, mis kindlustavad Eesti julgeolekut ja aitavad inimestel ärevatel aegadel hakkama saada.

„Järgmise aasta eelarvel on selge oma nägu. See nägu on seotud sõjaga Ukrainas ja inimeste parema toimetulekuga. Nii on seal tugev rõhuasetus kaitsekuludel, palgatõusudel, suurematel lastetoetustel  ja energiakompensatsioonidel. Täiesti uuena on sinna jõudnud hooldusreformi teema. Hooldekodu koha kättesaadavus on olnud aastaid paljudele peredele valus küsimus. Poleks uskunudki, et siin leitakse sedavõrd jõuline lahendus ja väga paljud inimesed saavad nüüd uue võimaluse,“ ütles Padar eelarve esimesel lugemisel.

Viimasel ajal politseis tehtud kärped on Padari sõnul tekitanud mitmel pool kriitilise seisu. „On ebanormaalne ja ohtlik, kui piirkonnapolitseinik peab katma viit endist valda. Usun, et politseile eraldatav lisaraha parandab olukorda,“ lisas ta.

Padar peatus ka tuleva aasta eelarve puudustel. „Kindlasti on omavalitsusi, kel tekib raskusi neile kuuluvate haridusasutuste töötajate palgalisaga, mis peaksid kaasnema õpetajate palgatõusuga. Keeruline on ka avalike hoonete energiaarvetega. Lisarahata on jäänud koolitoit, mille kvaliteet ei tohi kannatada. Samas seisavad riigikogus arutelud veel ees ja muudatused on võimalikud,“ loetles Padar.

Ühe eelarve märksõnana tõi ta välja suureneva riigi võlakoormuse. „Tõenäoliselt on 2023. aasta eelarve viimane taolise tulubaasiga eelarve. Sõltumatu eelarvenõukogu on korduvalt märkinud, et Eesti riigieelarve tulud ei kata enam kulusid. Pidev laenukoormuse suurendamine pole jätkusuutlik, ma ei ole optimistlik ka kulude suurema kärpimise osas ehk me ei pääse ilma maksusüsteemi muudatusteta,“ märkis Padar.