Sotsiaaldemokraadid esitasid täna energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutile tuumaenergia arendamist puudutava arupärimise, mille ajendiks on arengud Kanadas, kus Eestile eeskujuks oleva tuumajaama ehitushind on läinud kaks korda kallimaks.
„Ontario provintsi kavandatava moodultuumajaama projekti hind on võrreldes varasema prognoosiga tõusnud rohkem kui kaks korda, küündides 13,5 miljardi euroni. Tegemist on sama tehnoloogiaga, mida Eestis propageerib Fermi Energia. Eestisse planeeritava tuumajaama maksumus oleks seega ligi 7 miljardit eurot ja see valmiks ilmselt pärast 2040. aastat. See tähendab, et taolise jaama toodetud elekter pole kaugeltki odav,“ ütles arupärimise riigikogus üle andnud Jaak Aab.
Tema sõnul panevad arengud Kanadas veelgi suurema kahtluse alla valitsuse kavatsuse algatada riiklik eriplaneering tuumajaama asukoha leidmiseks ja koostada Eestile oma tuumaseadus.
„Valitsus ei tohi eksitada avalikkust illusiooniga, et tuumaenergia on kiire, odav ja lihtne lahendus. Tegelikkus on keerulisem: rahvusvaheliselt on näiteid järskudest hinnatõusudest, pikkadest viivitustest ja süsteemsetest riskidest. Meie küsimus on lihtne – kas valitsus on neid riske arvesse võtnud või astub Eestile kalliks maksma minevat sammu poliitilise usu, mitte majandusliku kaalutluse põhjal?“ märkis Aab. „Tuumajaam ei tohi muutuda ettekäändeks, miks mitte rajada uusi taastuvenergia võimsusi, salvestuslahendusi või tugevdada elektrivõrku. Reaalne kliimapoliitika algab tegudest, mitte ootusest võluvitsa järele.“
Sotsiaaldemokraadid küsivad Andres Sutilt, millistele hinnangutele tugineb valitsus otsuses algatada tuumajaama asukoha eriplaneering ja kuidas on Eestis hinnatud Ontarios kavandatava tehnoloogia rakendamise riske ja kulusid. Veel tuleb ministril öelda, milliseid alternatiive on valitsus läbi analüüsinud enne tuumaenergia suunas liikumist ning kas on tehtud järeldusi teiste riikide tuumaprojektide ebaõnnestumistest. „Kuidas tagatakse, et tuumaenergia arutelu ja otsustusprotsess oleksid avalikkusele läbipaistvad, sisuliselt informeeritud ja kaasavad?“ küsivad arupärijad.
Sotsiaaldemokraadid leiavad, et kuna tuumajaama rajamine eeldab aastakümnete pikkust ettevalmistust, väga suuri investeeringuid ning riigi laiaulatuslikku vastutust nii rahastamise, turvalisuse kui ka järelevalve osas, siis on avalikkusel ja riigikogul õigus teada, millistele andmetele, stsenaariumidele ja analüüsidele tuginevad valitsuse plaanid tuumaenergia arendamisel.