Jaak Juske: ajaloo võltsimisele tuleb vastu hakata

Kirill KlausAjalugu

Jaak Juske

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske kinnitusel ei ole riigikogu ülesanne tõlgendada ajaloosündmusi, aga kui Venemaa hakkab kõige kõrgemal tasandil ajalugu ümber kirjutama ja võltsima, siis tuleb parlamendil sellele vastata.

„Riigikogu ülesanne ei ole kulutada aega ajaloosündmuste tõlgendamisele. See olgu ikka ajaloolaste töö. Tavaolukorras. Täna tuleb aga riigikogul tegeleda Eesti ja Euroopa lähiajalooga,“ ütles Juske riigikogu ees peetud kõnes. „Tänasel Venemaal üritatakse kõige kõrgemal tasandil kirjutada ajalugu ümber. Jah, ajaloosündmusi võibki erinevalt tõlgendada, aga sündinud ajaloofaktide teadlik eiramine on ajaloo võltsimine. Ja kuna see võltsimine puudutab Eesti ja teiste Ida-Euroopa riikide saatust Teises maailmasõjas, siis tuleb meil siin eesti rahva esinduskogus sellele ka vastata.“

Juske hinnangul on Putini uue ajalookäsitluse, mis eitab ka MRP salaprotokollide olemasolu, peamine eesmärk taastada oma usaldusväärsust, mis on löönud vene rahva seas kõikuma.

„Massiivne Kremli propaganda üritab võltsajalugu levitada kogu oma infoväljas, mis paraku ulatub ka Eestisse ja püüab meie ühiskonda lõhestada. Seda olulisem on osadele meie kaasmaalastele, aga ka kogu maailmale tuletada meelde, mis aastatel 1939 ja 1940 tegelikult juhtus,“ sõnas Juske.

Sotsiaaldemokraatide nimel esinenud Juske sõnul on Eesti riigi õiguslik järjepidevus kindel, nagu on kindlad ka meie liitlassuhted. „Vabariigi aastapäeva eel on just see õige hetk, mil oma vabast riigist eriti rõõmu tunda. Rõõmu sellest, et ajalugu on olnud kokkuvõttes meie poolt,“ märkis ta.

Ajaloomälu ja ajaloo võltsimist käsitlev avaldus kogus 72 toetushäält.