Jaak Juske: Eesti sajandivanune demokraatia elab üle ka EKRE

digiArvamus

Detsembris sada aastat tagasi maeti kodumaa mulda 1918. aasta mais Helsingis hukatud Jüri Vilms ja tema kaaslased. Üht Eesti riigi rajajatest, vasakpoolse Tööerakonna endist juhti tulid viimsele teekonnale saatma tuhanded inimesed. Vilmsi matuste ajaks oli just lõppenud I riigikogu valimine, sotsiaaldemokraatide ja Tööerakonna juhtimisel oli Eesti saanud endale põhiseaduse, mille kohaselt pandi alus tugevale parlamentaarsele demokraatiale, kirjutab ajaloolane ja Riigikogu liige Jaak Juske EPLi arvamusportaalis. 

Detsembris sada aastat hiljem ründas EKRE-sse kuulub põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets riigikogu kõnetoolist sotsiaaldemokraate, süüdistades viimaseid parlamentaarse demokraatia lammutamises.

Poolamets teab tegelikult väga hästi, et just vasakpoolsed parteid panid sajandi eest aluse demokraatlikule Eesti riigile. Loomulikult on tal aga seda raske tunnistada. Palju kergem on ajalugu väänates oponente alusetult süüdistada.

Aga tulgem tagasi tänasesse päeva. Poolametsa seisukohavõtt oli seotud abielu-teemalise rahvahääletuse eelnõu kirgliku aruteluga riigikogus möödunud esmaspäeval. Rahvahääletuse toetajad väidavad, et traditsiooniline abielu on Eestis ohus.

Kes nõuab keelustamist?

Samas ei suutnud EKRE esindajad tuua vastuseks minu korduvale küsimusele mitte ühtegi näidet, kus tänases Eesti oleks keegi nõudnud traditsioonilise mehe ja naise vahelise abielu keelustamist. EKRE plaanitava rahvahääletuse tegelik eesmärk on kütta ühiskonna lõhestamise hinnaga üles oma toetajaid. Muuta Eesti ühe partei pantvangiks. Ja seda ei saa ega tohi lubada, kuigi rahvahääletus iseenesest on osa demokraatlikust riigikorraldusest.

Nii kasutab riigikogu opositsioon kõiki lubatud võtteid selle ühiskonnas pingeid kruviva eelnõu menetluse pidurdamiseks. See näitab parlamentaarse demokraatia tugevust, sest ilma tugeva opositsioonita pole ka demokraatlikku ühiskonda. Nii teeb tõsist muret mitme koalitsioonipoliitiku ähvardus piirata seadusmuudatusega opositsiooni tegevusvabadust.

Sajandi-vanune riigikogu astub aga nende tuliste vaidluste saatel oma teise sajandisse. Need diskusioonid näitavad, et Eesti parlamentaarse demokraatia tervis on päris hea, aga see vajab ja väärib iga päev hoidmist.

Jaak Juske: Eesti sajandivanune demokraatia elab üle ka EKRE