Jaak Juske: Euroopa kaunim jõuluturg Tallinna raeplatsil väärib korraldamist

digiTallinn

Tallinnal on rääkida võimas lugu Euroopa esimesest avalikust jõulupuust, mis pandi turuplatsile raekoja ette püsti juba aastal 1441. Paar aastat tagasi lisandus sellele uus äge legend Euroopa kaunimast jõuluturust raeplatsil. Tänavu seda turgu aga klassikalisel moel paraku ikkagi ei tule, tõdeb Riigikogu ja Tallinna volikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Jaak Juske EPL-i arvamusportaalis. 

Tallinna keskerakondlikud juhid keerasid, nagu ka koole distantsõppele surudes, esimese hooga vindi üle, keelates terviseriskile rõhudes traditsioonilise jõuluturu täielikult. Kuna puhkes pahameeletorm, otsustati meelt muuta ja teatati, et kogu vanalinn muudetakse omamoodi jõuluturuks. Raekoja platsil kuuse ümber traditsioonilist jõuluturgu sel aastal aga ikkagi ei tule.

Mida rohkem ma selle peale mõtlen, seda rohkem mind Tallinna otsus häirib. Keegi ei keela panna müügiputkasid sel aastal raeplatsil natuke hõredamalt, näiteks võiks turu ala laiendada Kullassepa tänavasse ja Vanaturu kaela. Ka võiks seekord olla müügikohatasu oluliselt madalam, et müüjaid ikka tuleks.

Valitsus lubab täna rahval koguneda rahus teatri- ja kinosaali, avatud on kaubanduskeskused ja SPAd. Välitingimustes toimuval turul on nakkusrisk eriti väike. Küll võiks turg olla ajaliselt seekord natuke lühemalt avatud.

Koroona-aasta on olnud vanalinna äridele väga raske. Suur osa kohvikuid, restorane ja väikepoode on kas juba uksed sulgenud või teevad seda lähiajal. On selge, et ka jõulude ja aastavahetuse aegu siia tavaliselt saabuvaid tuhandeid Vene turiste sel aastal pole.

Seda olulisem on iga meede, mis aitab vanalinnal rasket aega üle elada, meelitades siia kohalikku rahvast. Ja alati väga oodatud jõuluturg on kindlasti üks selliseid sündmusi. Raskel ajal on vanalinna imelist jõulumuinasjuttu rahvale eriti vaja.

Linna plaan kaasata jõuluaegsetesse tegevustesse kogu vanalinn on iseenesest hea plaan, jääb aga täiesti arusaamatuks, miks ei võiks samal ajal mõistlikul moel ka traditsioonilist jõuluturgu korraldada. Veel pole hilja otsust muuta. Euroopa vanima avaliku jõulupuu linn väärib seda.

Jaak Juske: Euroopa kaunim jõuluturg Tallinna raeplatsil väärib korraldamist