Jaak Juske: kõrghariduse alarahastamine kahjustab meie teaduse tulevikku

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske saatis haridus- ja teadusminister Liina Kersnale rea küsimusi, mis puudutavad kõrghariduse kroonilist alarahastamist, aga ka sellest tulenevaid teisi probleeme, millega ülikoolide õppejõud ja teadlased silmitsi seisavad.

„Julgeolekukriisis ei tohi unustada meie kõrghariduse süvaprobleemi, mis juba on mõjutamas kogu ühiskonna arengut. Puuduliku rahastuse  kõrval on üleval ka mitmed kitsamad teadus- ja õppetööga seotud mured. Loodetavasti on haridus- ja teadusministeeriumil siin plaanid ja lahenduskäigud olemas,“ ütles Juske.

Juske küsib Kersnalt, mis ajaks plaanib ministeerium saavutada avalik-õiguslike ülikoolide rektorite nõutud 15-protsendilise kõrghariduse rahastamise suurendamise.

Samuti tuleb Kersnal selgitada, mida kavatseb ministeerium teha, et teadlastele oleks tagatud kaasaegsed ja õiglased töötingimused. Suur hulk õppejõude saab palka tähtajalistest teadusprojektidest, mille tingimused jätavad nad aga teatud hüvedest ilma. Näiteks ei võimalda need katta töötervishoiu kulusid.

„Kas ja kuidas siduda mujal õppivaid ja teadustööd tegevaid teadlasi, eriti neid, kes juba on oma hariduse väljaspool saanud, Eesti teadusega,“ pärib Juske.