Jaak Juske kutsub Mart Helmet Sinise äratuse tegevust lõpetama

Kirill KlausSiseturvalisus

Jaak Juske

Sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Jaak Juske küsib siseminister Mart Helmelt, et millal algatab minister seadusevastaselt relvakoolitusi korraldava noorteühenduse Sinise Äratuse tegevuse lõpetamise.

EKRE esimehele ja siseministrile saadetud kirjalike küsimuste lähtekohaks on ETV saates Pealtnägija hiljuti eetris olnud lugu, mis kajastas seda, kuidas EKRE noorteühendus Sinine äratus korraldab riigikogu saadiku Ruuben Kaalepi eestvedamisel oma alaealistele liikmetele relvaõppusi. Kaalepi teatel on Sinise äratuse noored valmis tulema vajadusel ka relvadega tänavale patrullima.

Juske sõnul tegutseb Sinine äratus oma põhikirja kohaselt kooskõlas EKRE põhikirja ja programmiga. „Kinnitasite vastuses minu küsimusele riigikogu infotunnis, et Sinine äratus on EKRE noorteühendus. Sama väidab ka EKRE koduleht. Samas keelab erakonnaseaduse paragrahv 4 relvi valdavatel või sõjaväelisi harjutusi tegevatel liitudel tegutseda erakonnana või selle struktuuriüksusena. Millal algatate erakonnaseadust rikkuva Sinise äratuse likvideerimisprotsessi?,“ pärib Juske Helmelt.

Siseministril tuleb samuti öelda, kas ta peab õigeks, et üks Eestis tegutsev poliitiline noorteühendus korraldab oma alaealistele liikmetele relvaõppusi. Juske tahab teada ka siseministri hinnangut olukorrale, kus alaealised liiguvad relvastatult tänavatel.

„Kuidas suhtute siseministrina sellesse, et Sinise äratuse liikmed poseerivad fotodel relvadega ning kutsuvad sotsiaalmeedias üles vägivallale? Kuidas see mõjub avalikule korrale ja julgeolekule ning ühiskonna turvatundele,“ küsib Juske.