Jaak Juske: me ei tohi endale lubada perede vaesumist

digiUncategorized

Jaak Juske

On erakordselt kohatu, et Eestil on aastal 2022 peaminister, kes lubab astuda ametist tagasi, kui riigikogu peaks otsustama tõsta ülikiire hinnatõusu tõttu lastetoetusi. Sama lubamatu on, et meil on valitsuses partei, kes on valmis praeguses julgeolekukriisis valitsust õõnestama, nõudes lastetoetuste suurendamist. Isegi mõned keskerakondlased on tunnistanud, et seda tehes loodeti ennekõike poliitilist kasu, kirjutas Jaak Juske Sakalas.

Sotsiaaldemokraadid on alati pingutanud selle nimel, et lastetoetused oleksid väärikal tasemel. Just meie valitsuses olles tõsteti piinlikult väiksed lastetoetused praegusele tasemele. See vähendas oluliselt lastega perede vaesusriski. Viimase aasta röögatu hindade kallinemine on aga söönud keskmise pere eelarvest tervelt viiendiku ning pannud eriti raskesse seisu need lastega pered, kes niigi vaevu ots otsaga välja tulevad. Nõnda on hädavajalik lastetoetusi taas tõsta.

Meie fraktsioon esitas märtsis riigikogu menetlusse eelnõu, mis tõstaks esimese ja teise lapse toetuse 60 eurolt 100 eurole. Samuti oleme teinud ettepaneku tõsta üksikvanema toetuse 19 eurolt samale summale, nagu on lastetoetus, ehk siis praegu 60 eurole. Piinlik öelda, kuid riik on maksnud üksikvanematele seda 19 eurot – sajandi esimesel kümnendil küll 300 krooni – paarkümmend aastat. Mõelgem, millise galopi on teinud vahepeal läbi elukallidus.

Lisaks oleme kogu aeg seisnud tasuta lasteaiakohtade eest. Praegu parlamendi menetluses olevasse alushariduse seaduse eelnõusse plaanime esitada muudatusettepaneku, mis jõustaks tasuta lasteaiakoha.

Samal ajal andsime oma toetusallkirjad fraktsioonideülesele eelnõule, millega soovitakse teha ära meile väga olulised esimese ja teise lapse toetuse tõus ning indekseerimine. Oleks olnud väga kummaline, kui sotsiaaldemokraadid poleks oma programmilisi lubadusi käsitlevat eelnõu toetanud. Parlamendi kompromissid tavaliselt vähendavad meie soove, seekord harva esinevalt suurendaksid.

Reformierakond on samal ajal kütnud ühiskonnas retoorikat, justkui oleks lastetoetuste tõstmine halb. Ei ole mitte ühelgi viisil. Halb on Keskerakonna soov selle eelnõu kaudu kõigutada valitsust, saada endale taas peaministrikoht.

Ükskõik, kas riigikogu otsustab lõpuks toetada sotsiaaldemokraatide algatust või samasugust fraktsioonideülest eelnõu, lastetoetused peavad tõusma. See on koht, kus tuleb unustada erakondlikud huvid ning mõelda ühiskonna sidususe peale ja teha üheskoos ära väga vajalik samm. Me ei tohi endale lubada perede vaesumist. See oleks kõige muu kõrval ka väga suur julgeolekurisk. Et kaitsta Eestit, tuleb hoida esmalt korras oma tagala.

Jaak Juske: me ei tohi endale lubada perede vaesumist