Jaak Juske: president ei kuuluta ilmselt punasümbolite eemaldamise seadust välja

PiretPunasümbolid

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske juhtis täna riigikogu kõnetoolist tähelepanu sellele, et justiitsministeeriumis valminud nn punasümbolite eemaldamise seadus on suure tõenäosusega vastuolus põhiseadusega, mistõttu president ei saa seda ka välja kuulutada.

„Pärast seda, kui Venemaa alustas aasta tagasi Ukraina vastu täiemahulist sõda, ärkasid räigemad punamonumendid ja -sümbolid varjusurmast taas ellu. Oli elementaarne, et me need võimalikult kiiresti avalikust ruumist eemaldasime – siseminister Lauri Läänemetsa eestvedamisel viidi lõpuks ometi ära Narva punatank,“ meenutas Juske.

Kuna jätkuvalt on aga avalikus ruumis vaenu õhutavaid sümboleid, oli Juske sõnul põhjust eeldada, et justiitsminister esitab eelnõu, mis võimaldab need sümbolid ära koristada seaduslikul ja põhiseadusega kooskõlas oleval moel.

 „Kahjuks on tegu täieliku õigusliku praagiga – just sellise hinnangu andis riigikogu õigusosakond oma põhjalikus analüüsis,“ rääkis Juske„Isamaa sõidab tankina üle õigusriigist, sellist praaki ei tohiks parlament lubada.“

Tema hinnangul on vägagi tõenäoline, et president jätab seaduse välja kuulutamata, mis tähendab, et arutelu „vettpidava“ punasümbolite eemaldamise korra üle läheb edasi.