Jaak Juske: Riigikogu saali ei sobi võitlus selle nimel, kes on kõige õigem eestlane

Kirill KlausEesti

Jaak Juske

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske imestas täna riigikogus selle üle, et valitsuserakonnad ei suutnud eesti keele elujõu tugevdamise ettepanekutes kevadel kokku leppida ja neid koalitsioonilepingusse kirjutada.

„Ma arvan, et mitte ükski erakond siin auväärt saalis ei sea kahtluse alla meie põhiseaduses seatud eesmärki hoida ja kaitsta eesti keelt. Seda rohkem häirib siin saalis olev võitlus selle nimel, kes on kõige õigem eestlane,“ rääkis Juske.

Ta pidas kummastavaks, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa esitatud ning eesti keelt puudutava otsuse punktid ei jõudnud kevadel koalitsioonileppesse. „Meil on täna väidetavalt väga rahvuslik valitsus. Miks erakonnad, kes juhivad riiki ja kelle esindajad istuvad valitsuslaua taga, ei ole juba ammu neid eesmärke seal laua taga üheskoos heaks kiitnud. Või on keegi kolmest erakonnast nende eesmärkide vastu, et me peame valitsusele ülesandeid andma siin auväärt saalis,“ ütles Juske.

Sotsiaaldemokraadid hääletasid täna otsuse, mis nõuab valitsuselt samme eesti keele elujõu, arengu ja õppe tugevdamiseks, poolt, kuna nad toetavad igati seal seatud eesmärke ja ideaale.

Juske sõnul elame me ühtpidi eesti keele kuldajastul. „Eesti keel on olnud 100 aastat riigikeel, ta on olnud 15 aastat Euroopa Liidu üks ametlikest keeltest, ta on ka digikeel. Aga samas me peame alati oma väikse keele tervist väga tähelepanelikult jälgima. Meie emakeeleõpetajad koolides kurdavad, et eesti noorte emakeeleoskus langeb. Surve on ka ülikoolides eestikeelsete õppekavade säilimisele,“ osutas ta eesti keele haavatavusele.