Jaak Juske: rumalad avaldused võivad teha rohkem halba kui 1000 vaenlase pommi

Kirill KlausJulgeolek

Jaak Juske

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske ütles täna riigikogus, et valitsuse liikmete ründavad ja labased avaldused nii Eesti NATO liitlaste kui teiste partnerite suunal ohustavad Eesti julgeolekut.

„Eesti vajas liitlasi sajandi eest Vabadussõjas ja vajab ka täna. Kuuludes NATOsse võime end tunda sõjalises mõttes kindlamini kui kunagi varem. Üks väikene riik agressiivse suure naabri kõrval peab aga oma kaitsevõimet ehitama ja hoidma iga päev,“ ütles Juske julgeolekule pühendatud arutelul. „Meie julgeolekupoliitika alused kiideti heaks kolm aastat tagasi. Vahepeal on Eesti valitsusse pääsenud partei, kelle tipp-poliitikud on rünnanud õigusriigi ja vaba ühiskonna alustalasid. Nad on rünnanud labasel viisil meie liitlasi – nii NATOs kui ka NATO-väliseid olulisi partnereid.“

Juske meenutas, et president riigikaitse kõrgeima juhina oli sunnitud eelmisel aastal tegema avalduse, et tänane valitsus on ohuks Eesti põhiseaduslikule korrale ja julgeolekule. „Sellist avaldust ei tee ühe demokraatliku riigi juht kergekäeliselt. Selleks peab olema väga mõjuv põhjus ja valitsuse liikmete poolt meie liitlassuhteid ühemõtteliselt kahjustavate avalduste rodu seda kindlasti oli,“ märkis Juske.

Juske sõnul ei ole Eesti iseseisvust ohustavaid tegureid kriisi ajal vähemaks jäänud. Seega on ülioluline hoida Eesti kaitsekulutusi kahe protsendi tasemel, kuhu lisanduvad liitlaste kohaolekuga seotud kulud ning esmatähtsad kaitsevõime parandamise investeeringud.

„Samas võime me kulutada oma kaitsevõimele 500 või 600 miljonit eurot või lausa miljardi, aga sellest pole kasu, kui valitsuse liikmed jätkavad senist lahmivat, liitlasi ründavat stiili. Sõnal on meeletu jõud. Rumalate avaldustega võime rikkuda ära rohkem kui 1000 vaenlase pommi. Ja selle riski jätkumine on paraku peaministri valik,“ tõdes Juske.

„Hoides liitlassuhteid, hoiame Eestit. Panustades riigikaitsesse, aitame kaasa Eesti püsimisele,“ võttis Juske oma ettekande kokku.