Jaak Juske: Tallinna stagneerunud linnavõim vajab tuulutamist

Ann VaidaTallinn

Keskerakonna ainuvõimu võimaliku langemise pärast mures olev abilinnapea Taavi Aas asus oma Facebooki lehel süüdistama sotsiaaldemokraate, et opositsioonil pole Tallinna juhtimiseks sisulisi ideid, räägitakse vaid tänase ainuvõimu lõpetamisest. Sotsiaaldemokraatidel on rida sisulisi ettepanekuid, mida Tallinna juhtimises muuta. Ja korruptsiooni väljajuurimine linnasüsteemist on neist üks tähtsamaid. Lausa määrava tähtsusega, kui tahame panna aluse uuele euroopalikule linnajuhtimisele. Täna jagab tallinlaste maksuraha laiali, viib selle otsuse ellu ja tegelikult ka kontrollib selle kasutamist üks partei. Täna on Tallinna juhtimas inimesed, kes teinud seda aastaid käsikäes koos korruptsioonisüüdistused saanud Savisaarega. Tallinna suurim väljakutse on Savisaare pärandi lõplik hülgamine. Tänased juhid seda ei suuda. Seepärast vajabki Tallinn vahetust.

Sotsiaaldemokraadid käivad lähinädalatel välja oma esimesed konkreetsed ideed, mida teha linnaelu erinevates valdkondades teisiti. Me ei väida, et tänase võimupartei poolt tehtu on kõik halb. Aga liiga kaua võimul olnud partei jookseb paratamatult kinni. Ideed saavad otsa. Saabub stagnatsioon. Nägime seda veel hiljuti Toompeal, kus valitsuse vahetus on toonud uued tuuled Eesti poliitikasse.

Tallinnas elab täna juba igas kolmas eestimaalane, pealinna mõju Eesti majandusele on veelgi suurem. Nii mõjutab Tallinnas toimuv kogu Eestit. Kui jookseb kinni pealinna juhtimine, kannatab kogu maa. Ja seepärast tahavadki sotisaaldemokraadid tuua linnavalitsuse kabinettidesse värsked ideed, avatud linnajuhtimise. Planeerida linna koos aktiivsete kodanikega. Ja seda mitte ainult kampaania korras valimiste eel, vaid pidevalt. Kodanikud peavad tunnetama, et linnavõim on nende oma.

Ja veel. Kurb on see, et linnapeaks ihkav mees asub alusetult süüdistama tallinlaste poolt valitud linnavolinikke. Sotsiaaldemokraatide saadikud on tänases Tallinna volikogus ühed aktiivsemad sõnavõtjad. Samal ajal, kui volikogu vaikiv enamus ehk Keskerakonna saadikud käivad vaid tuimalt nuppu vajutamas. Just linnavolikogu peab olema koht, kus peetakse sisulisi debatte Tallinna tuleviku üle. Täna seda ei ole. Keskerakond on järjekindlalt piiranud opositsiooni õigusi volikogu tööd mõjutada. Lisaks hoiab Keskerakond pealinna volikogu juhi ametis meest, kelle Eesti riik on andnud kohtu alla korruptsioonikuriteos. Euroopa Liidu ühe liikmesriigi pealinn väärib igal juhul paremat.