Jaak Juske: vaba maailma ühine eesmärk on peatada Kremli kuritegelik režiim

digiUkraina

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske rõhutas täna riigikogus, et vaba maailma ühine ülesanne on peatada Ukrainas Kremli kuritegelik režiim, mis nõuab ka Eestilt riigikaitsekulutuste tõstmist.

 „101 aastat tagasi purustas punaarmee iseseisva Ukraina riigi. Täna on Kremli valitsejad taas Ukraina kõri kallal. Ukraina rahvas sõdib uskumatult vapralt. Võitleb esmajoones oma enda vabaduse eest, aga võitleb ka meie kõigi vabaduse, kogu lääne demokraatia eest,“ märkis Juske, kelle sõnul on saanud kõigile selgeks, et Putini Venemaa on lääne surmavaenlane.

„Kui teda täna Ukrainas ei peatata, astub ta varem või hiljem järgmise sõjalise sammu vaba maailma vastu, nagu Hitler 1930. aastatel. Ajaloost tuleb õppida. Õnneks mõistavad pärast 24. veebruari kõik, et lisaks võimalikult karmide sanktsioonide kehtestamisele Venemaale on hädavajalik ka omaenda riigikaitsekulude tõstmine,“ tõdes Juske. Ta tõstis esile Saksamaa otsuse suurendada oma kaitse-eelarvet ja suunates oma kaitsevõime tugevdamisse summa, mis võrdub Eesti ligi üheksa aasta riigieelarvega.

„Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et Eestil on kohustus viia järgmise kümnendi kaitseinvesteeringute plaan ellu ennaktempos. Kaitse-eelarve planeerimine peab olema tark ja läbimõeldud,“ rääkis Juske. „Ukraina sõda näitab oma karmil moel, kuidas Vene armee sõdib. Meil tuleb sellest õppida, tugevdada ja arendada esmajoones neid võimekusi, mis on vajalikud vaenlase esmaseks tõrjumiseks ja purustamiseks ning iseseisva kaitsevõime parandamiseks.“

Juske sõnul elame me praegu Eesti ajaloo pikkuselt teisel rahuajal: viimased 77 aastat pole Eesti territooriumil suurt ja laastavat sõda peetud. „Nii on saanud kasvada suureks kolm põlvkonda, kes pole näinud sõda. Aga paraku on maailm meie ümber muutunud. Suur sõda keset Euroopat on kurb reaalsus, mis mõjutab ka meid  iga päev üha rohkem. Lisaks Ukraina toetamisele peame hoidma oma enda ühiskonna sidusust, sest vaenlase eesmärk on külvata segadust ja siseriiklike pingeid nii Eestis kui teistes meie piirkonna demokraatlikes riikides,” lausus Juske.

„Täna on kogu vaba maailma ühine eesmärk peatada Kremli kuritegelik režiim. Peame kindlustama oma iseseisvust. Tegema kõik, et vabadus rohkem ei taanduks. Elagu Eesti! Elagu vaba Ukraina!,“ lõpetas Juske oma kõne.

Jaak Juske täispikk kõne:

Samal ajal, kui 101 aastat tagasi kerkisid selle auväärt saali müürid, purustas punaarmee iseseisva Ukraina riigi. Täna on Kremli valitsejad taas Ukraina kõri kallal.

Ukraina rahvas sõdib uskumatult vapralt. Võitleb esmajoones oma enda vabaduse eest. Aga võitleb ka meie kõigi vabaduse, kogu Lääne demokraatia eest.

Keegi ei kahtle enam, et Putini Venemaa on lääne surmavaenlane. Kui teda täna Ukrainas ei peatata, astub ta varem või hiljem järgmise sõjalise sammu vaba maailma vastu. Nagu Hitler 1930. aastatel. Ajaloost tuleb õppida. Õnneks mõistavad pärast 24. veebruari kõik, et lisaks võimalikult karmide sanktsioonide kehtestamisele Venemaale on hädavajalik ka oma enda riigikaitsekulude tõstmine. Sellest on saanud aru ka need riigid, kes pikalt oma kaitseväge alarahastanud. Kes oleks veel kümne päeva eest osanud ennustada, et Saksamaa suurendab oma kaitse-eelarve üle 2 protsendi SKPst? Suunates oma kaitsevõime tugevdamisse Eesti ligi üheksa aasta riigieelarve suuruse summa. Tunnustus Saksa aatekaaslastele.

Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et meil siin Eestis on kohustus viia järgmise kümnendi kaitseinvesteeringute plaan ellu ennaktempos. Kaitse-eelarve planeerimine peab olema tark ja läbimõeldud. Ukraina sõda näitab oma karmil moel, kuidas Vene armee sõdib. Meil tuleb sellest õppida, tugevdada ja arendada esmajoones neid võimekusi, mis on vajalikud vaenlase esmaseks tõrjumiseks ja purustamiseks. Iseseisva kaitsevõime parandamiseks.

Samal ajal tugevdab NATO oluliselt oma idatiiba. Et hoida ära kõige hullem, et olla valmis. Käivitatud on Balti riikide kaitseplaanid. Oluline on teada, milliseid võimekusi saame parandada liitlaste toel ja abil. Liitlaste senisest suurem kohalolek Eestis on meile eluliselt tähtis.

Täna vajavad aga Ukraina vaprad võitlejad kõigi demokraatlike riikide toetust. Lisaks solidaarsuse näitamisele on neil vaja võimalikult kiiresti suurel arvul relvi ja varustust. Relvi, millega purustada okupandid. Vabastada kaotatud alad. Eesti on olnud sõjalise abi andmise osas eesrinnas. Õnneks on ärganud ka teised maad. Ukraina ei ole üksi.

Head kolleegid! Me elame Eesti ajaloo pikkuselt teisel rahuajal. Viimased 77 aastat pole Eesti territooriumil õnneks suurt ja laastavat sõda peetud. Nii on saanud kasvada suureks kolm põlvkonda, kes pole näinud sõda. Aga paraku on maailm meie ümber muutunud. Suur sõda keset Euroopat on kurb reaalsus. See sõda mõjutab ka meid, iga päev, üha rohkem. Lisaks Ukraina toetamisele peame hoidma oma enda ühiskonna sidusust, sest vaenlase eesmärk on külvata segadust ja siseriiklike pingeid nii Eestis kui teistes meie piirkonna demokraatlikes riikides.

Täna on kogu vaba maailma ühine eesmärk peatada Kremli kuritegelik režiim. Peame kindlustama oma iseseisvust. Tegema kõik, et vabadus rohkem ei taanduks.

Elagu Eesti! Elagu vaba Ukraina!