Jevgeni Ossinovski: Keskerakond petab oma valijat

Kirill KlausIgaüks loeb!

Riigikogu lükkas täna Isamaa fraktsiooni ettepanekul ja Keskerakonna saadikute häälte toel tagasi sotsiaaldemokraatide kodakondsuse seaduse muudatused, mis andnuks ligi 8000 Eesti lapsele võimaluse saada hõlpsamalt Eesti kodanikuks.

Selle sammuga hääletas Keskerakond iseenda varasemate seisukohtade, oma valimisprogrammi ja valdava osa oma valijate huvide vastu.

„On igati Eesti huvides, et võimalikult suurel osal Eesti inimestest oleks meie riigiga just Eesti kodakondsusel põhinev side. Iseäranis puudutab see lapsi, meie oma lapsi, kes on siin sündinud, kasvanud, koolis käinud ning kelle jaoks on Eesti nende ainus kodumaa. Täna on tuhanded neist automaatselt Vene Föderatsiooni kodanikud, mis ei ole kuidagi Eesti huvides. Meie ettepanek on lihtne: võtame nad omaks, anname neile võimaluse kasvada Eestis just meie riigi kodanikena. Just selliselt kujuneb paremini ka kodanikuidentiteet ning suureneb kuuluvustunne,“ ütles Jevgeni
Ossinovski.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu andnuks Eesti kodakondsuse neile lastele, kelle pere on olnud Eestis vähemalt taasiseseisvumise hetkest, aga kelle vanemad ei ole Eesti kodanikud. Ossinovski sõnul oli ootuspärane, et kodakondsuspoliitikas rahvuskonservatiivset joont hoidvad parteid – EKRE, Isamaa ja Reformierakond – ei toeta venekeelsetele lastele vastu tulemist. „See, et koos nendega hääletas meie eelnõu vastu ka Keskerakond, kes oma valijatele lubas hoopis teistsugust kodakondsuspoliitikat, oli ühtaegu üllatav ja uskumatult piinlik,“ oli Ossinovski nördinud. „Kahju, et Keskerakonda huvitab venekeelne elanik vaid valimispäeval.“

Riigikogus on läbinud esimese lugemise koalitsiooni eelnõu, mis toob Eestisse tingimusliku kodakondsuse ehk annab lastele lihtsustatud korras kodakondsuse vaid näiliselt. Tegelikkuses ei ole neil enne täisikka jõudmist võimalik kuidagi Eesti kodanikuks saada. Nimelt on eelnõusse kirjutatud sisse nõue, et laps peab loobuma Vene Föderatsiooni kodakondsusest, mida aga Venemaa seadused ei luba.