Jevgeni Ossinovski: taastuvenergiatasu kaotamine leevendab elektri hinnašokki

digiElekter

Riigikogu asub täna arutama sotsiaaldemokraatide eelnõu, mille eesmärgiks on vabastada Eesti inimesed järgmisel aastal täielikult elektri taastuvenergiatasu maksmisest, mis leevendaks tarbijate jaoks oluliselt hinnašokki.

„Riigi kohus on kaitsta kodutarbijaid ja ettevõtteid kõrgete hindade eest. Valitsus ei saa muuta elektri börsihinda, küll aga on tema võimuses mõjutada neid elektrihinna komponente, mis on riigi kontrolli all.  Elektriaktsiisi kõrval on selleks taastuvenergiatasu. Taastuvenergiatoetuste maksmise  koormus tuleb võtta riigieelarve kanda,“ ütles Jevgeni Ossinovski

Sotsiaaldemokraatide otsuse eelnõu teeb valitsusele ettepaneku hüvitada võrguettevõttele Elering uuel aastal täies mahus taastuvenergiatoetuste summa, mille tulemusel ei pea elektri tarbijad taastuvenergiatasu tasuma. Taastuvenergiatasu moodustab ligikaudu kümnendiku elektri lõpphinnast.

Riigieelarvele tähendaks see muudatus umbes 100 miljoni euro suurust väljaminekut, mida on võimalik katta täiendavatest eelarvetuludest. Ossinovski sõnul on see summa leitav, sest märkimisväärselt kasvab nii käibemaksu kui ka kvooditulu laekumine. Euroopa Liidu heitmekaubandussüsteemi kvootide kerkivad hinnad suurendavad lähiaastatel riigi tulusid sadade miljonite eurode võrra.