Jevgeni Ossinovski: teaduse rahastamise ühe protsendi nõue tuleb kirjutada seadusesse

Ann VaidaHaridus, Teadus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski esitas täna riigikogule seaduseelnõu, mis sätestab, et riigieelarvest tuleb teadus-ja arendustegevusele eraldada üks protsent SKPst.

Teadus-ja arendustegevuse korraldamise seaduse täiendus näeb ette, et kooskõlas teadusleppega jõuab rahastamine sellele tasemele kolme aasta jooksul ehk aastaks 2022.

„Teadus on tulevikuinvesteering. Selleks, et olla homme targem ja edukam ühiskond, peame teadusesse investeerima täna. Meil oli kõigil hea meel, kui eelmise aasta lõpul jõudsime erakondadega koos teadusleppeni, mis ütles selgelt, et sel kevadel leitakse vahendid, et tõsta teadus- ja arendustegevuse riigipoolne rahastus ühe protsendini SKPst ning hoitakse investeeringud vähemalt sel tasemel kaitsekuludega sarnase kokkuleppena,“ selgitas Ossinovski. „Nüüd on valitsus ühepoolselt leppest taganenud ning eelistanud lühiajalist populismi strateegilistele tulevikuotsustele. Kui valitsus ei ole võimeline sõna pidama, peame olukorda sekkuma seaduse tasemel.“

Ühe protsendi nõude seadusesse kirjutamine toetab Ossinovski sõnul teadusasutuste stabiilset arengut, tagab teadlaskonnale suurema kindlustunde ning soodustab tervikuna ühiskonna laiapõhjalist arengut ja ettevõtluse suuremat lisandväärtust.

2018. aasta detsembris sõlmisid erakondade esimehed koos teadlaste ning tööandjate esindajatega Kadriorus rahvusliku kokkuleppe, et kolme aastaga tuleb jõuda selleni, et riik „toetab teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni avaliku sektori rahastamise tõstmist protsendini SKPst ning edasist hoidmist vähemalt samal tasemel.“