Jevgeni Ossinovski: vaktsineerimisel ei tohi lubada ei regionaalset ega rahvuslikku ebavõrdsust

digiVaktsineerimine

Jevgeni Ossinovski

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski juhtis täna riigikogus tähelepanu sellele, et senine vaktsineerimine on toonud kaasa nii piirkondlikku kui rahvuslikku ebavõrdsust, mida Eesti riik ei tohi endale lubada ja mis vajab kohest lahendamist.  

„Vaktsineerimise korralduses on juba ilmnenud olulisi kitsaskohti. Neist üheks tõsisemaks on regionaalne ebavõrdsus – 80-aastaste ja vanemate inimeste hõlmatuse osas valitsevad omavalitsuste vahel väga suured käärid. Mõnes omavalitsuses on see 10%, samal ajal kui teises omavalitsuses on see juba 40%. Siin on erinevaid põhjendusi, näiteks oli perearst haige tellimussüsteem avamise ajal või jäi tarne ära. Aga on fakt, et me oleme näiteks Mulgi valla memmed  jätnud riigi poolt vähem kaitsetuks kui Põhja-Viljandimaa memmed. Kas see on õiglane?,“ märkis Ossinovski.

Tema sõnul ei peaks inimeste vaktsineeritusega hõlmatus sõltuma sellest, kas perearst oli piisavalt kiire vaktsiini tellimise nobedate näppude voorus. Samuti ei tohiks  jagada ühe puuga – esialgu said 36 vaktsiini kõik  perearsti nimistud sõltumata sellest, kas 80+ inimeste osakaal nimistus oli 5% või 15%. „Väikestes valdades on vanuseline struktuur hoopis teistsugune kui linnades. See küsimus on vaja ära lahendada, et inimesed tunneksid üle Eesti, et nad on riigi poolt võrdselt olulised ja saavad samamoodi naabervalla elanikega vajalikku kaitset,“ lausus Ossinovski.

Teise vaktsineerimise varjuküljena tõi ta välja rahvuslikul pinnal ilmnenud ebavõrdsuse. „Juba on olnud kajastust, et ah, et need venelased ei oska eesti keelt ja ootavad kõik Sputnikut. Tõepoolest on valmisolek vaktsineerimiseks venekeelse elanikkonna seas madalam ja see on meie probleem. Me peame sellega süsteemselt tegelema, sest me saavutame karjaimmuunsuse piisava hõlmatuse ainult juhul, kui ühiskond on tervikuna vaktsineeritud,“ rääkis Ossinovski. „Olukord, kus 80+ hõlmatus Narvas on 7%, Sillamäel 6%, Kohtla-Järvel 9%, aga seal lähedal Toilas 29%, on riigi ja ühiskonna jaoks tõsine probleem.“

Oma kõnes peatus Ossinovski ka sellel, et vaktsineerimise osas kõhkleval seisukohal olevad inimesed vajavad avatud kommunikatsiooni, sealhulga piisavalt informatsiooni vaktsiinide kõrvaltoimete kohta.