Jevgeni Ossinovski: valitsus tahab tõsta kodutarbijate ja väikeettevõtete taastuvenergia tasu 40 protsendi võrra

Kirill KlausElekter

Sotsiaaldemokraadid hääletasid eile hilisõhtul riigikogus vastu valitsuse elektrituruseaduse eelnõule, mille tulemusena kasvab taastuvenergia tasu tavatarbijate ja väikeettevõtete jaoks 2026. aastal ligi 40 protsenti.

Jevgeni Ossinovski sõnul tõstab valitsuse algatatud eelnõu kodumajapidamiste ja enamiku ettevõtete taastuvenergia koormust kolmandiku võrra. „See on massiivne ja täiesti põhjendamatu hüpe, mis tabab viie aasta pärast peaaegu kõiki tarbijaid. Valitsus soovib väiketarbijatelt kooritud rahaga teha suure soodustuse 70-le suurima tarbimisega ettevõttele,“ märkis Ossinovski. „Aga suurtarbijatele tehtava soodustuse maksavad kinni kodutarbijad ja väikeettevõtted. Selleks, et 70 ettevõtet saaksid 85-protsendilise taastuvenergia tasu languse, on koorem lükatud ebaõiglaselt ülejäänud elektritarbijate selga, kelle tasud kerkivad prognooside järgi 37,5 protsenti.“

Eelnõu siht muuta elektri hinda ettevõtete jaoks konkurentsivõimelisemaks on mõistetav, aga seda ei saa Ossinovski kinnitusel teha kodutarbijate arvelt. Ta avaldas kahetsust, et majandusministeerium ei ole esitanud alternatiivseid ettepanekuid.

„Sügisel ja järgmisel aastal kavatsetakse välja kuulutada suured vähempakkumised, et täita meie taastuvenergia eesmärke. Neid vähempakkumisi tuleks 2026. aastast rahastada Eesti riigi kvoodituludest, mitte tarbija taskust. Nõnda väheneks taastuvenergia tasu kõigile tarbijatele, sealhulgas ka suurtarbijatele kolm korda. Nõnda aitame ka väikeettevõtlust, kodumajapidamisi ja parandame nende 70 firma konkurentsipositsiooni,“ ütles Ossinovski. Kvoodimüügist laekuvad summad saavad olema planeeritust olulisemad suuremad, kuna Euroopa Liidu kliimapoliitika karmistub, lisas ta.

Valitsuse pakutud skeemi vastu räägib ka asjaolu, et see vajab Euroopa Liidu riigiabiluba. Pole kindlust, et see luba saadakse just soovitud tingimustel, mis võib sundida skeemi ringi tegema. „Tegelikult ei anta ettevõtetele selle eelnõuga ka piisavalt investeerimiskindlust, palju tugevam signaal oleks lubadus langetada taastuvenergiatasude üldist mahtu kolm korda kõigile,“ tõdes Ossinovski.