Kaarel Oja: veelkord Kirkorovist. Tallinn on valmis kontserdi rendilepingu üles ütlema. Ootame praegu riigi taga

digiKultuur

Et üks asi oleks koheselt selge: Tallinna linn on valmis võtma vastutuse ja ütlema üles Kirkorovi 27. mai kontserdi rendilepingu Tondiraba jäähallis, seda olenemata hilisematest vaidlustest, võimalikest kahjunõuetest ja laiemast õigusselgusetusest. Põhjused, miks see hetkel veel tegemata ja kuidas aitaks Kirkorovi kaasus just välisministeeriumi käes oleva kuldvõtmekesega lahendada terve hulga probleeme, vajavad aga veel ühte rahulikku selgitamist.

8. aprillil saatsin Tallinna linna nimel välisministrile kirja, ettepanekuga kehtestada sissesõidukeeld või muud Eestis tegevust välistavad sanktsioonid ka Venemaa sõda Ukraina vastu õigustavatele või muidu rahvuste vahelist viha õhutavatele vene meelelahutustegelastele. Kirjalikku vastust pole linn siiani saanud, kuid meedia vahendusel on minister nimetanud nimekirja koostamist asendustegevuseks. Jään eriarvamusele, õigemini risti vastupidisele arvamusele. Seda enam, et kõigis teistes valdkondades kehtestame justnimelt konkreetsetel nimekirjadel põhinevaid sanktsioone.

Oleks mõeldamatu, et valitsus piirduks Eesti sadamatele antava soovitusega Vene laevu mitte vastu võtta või annaks ettevõtetele nõu luksukaupu Venemaale pigem mitte eksportida. Miks piirdume aga antud juhul justnimelt soovitustega, jättes kõik tagajärjed ja kaalutluskohad korraldajatele?

Kirkorovi kontserdi ümber toimuva tegelikuks murekohaks ei ole pealinna suutmatus otsustada ega vastutuse põrgatamine edasi-tagasi, nagu see võib näida. Küsimus on laiemas kultuuri- ja meelelahutussektori vajaduses õigusselguse ja -kindluse järele, mida lisaks Tallinnale on korduvalt küsinud ka erinevad sektori ettevõtjad.

Suurte kontsertide korraldamisse, mis sageli kalendris juba enam kui aasta enne toimumist, panustab hulk erinevaid osapooli (korraldaja, artistid, kontsertpaik, tehnikarendi ettevõtted, piletivahendaja jne.), kes teevad ette ka omajagu kulutusi. Olukorras, kus kontsert jääb ära, on oma osa korrektselt täitnud partneritel õigustatud ootus vähemasti tehtud kulude kompenseerimisele.

Loomulikult eeldame kõik, et viimane, kes täna võiks oma osa saada, on Kremli-meelne artist ning just seda võiks vähemasti teoreetiliselt tagada riiki sisenemise keeld või mõni muu sanktsioon. Kui kontsert jääb ära põhjusel, et esineja kohale ei ilmu, vastutab ju tema. Täna, ilma sanktsioneeritavate nimekirjata, oleme aga olukorras, kus juriidilise vastutuse teiste partnerite ja tagajärgede eest võtab see osapool, kes teeb esimesena sisuliselt õige ja vajaliku otsuse.

Seejuures, ühe osapoole taganemine kokkuleppest ei pruugi sündmust ära jätta. Jah, pean vähe tõenäoliseks, et Kirkorovi kontsert koliks Tondiraba Jäähalli asemel mõnda teise saali ja 27. mail siiski toimuks, kuid halbu näiteid leiab. Samal päeval, kui edastasime oma ettepaneku välisministeeriumile, esines Tallinnas ansambel Ruki vverh!. Nad pole kunagi oma meelsusest saladust teinud, on esinenud korduvalt nii Donetskis kui Luhanskis ja kõige tipuks hiljuti ka Putini propagandaüritusel Lužniki staadionil. Ning mõned päevad tagasi ilmus kuulutus, et juba 23. juunil on nad tagasi, sedakorda Narva-Jõesuus. Just selliste puhkude vastu, kus ükski osapool vastutust ei võta, ongi ainus lahendus välisministri käskkiri sanktsioneeritavate nimekirjaga ja selge Eestisse sisenemiskeeld. Kõik muu, sealjuures riiklikud soovitused, on asendustegevus.

Tallinna linn ei ole Kirkorovi lepingu ülesütlemisega venitanud. Oleme oodanud, et riik teeks vajaliku otsuse, mis aitaks ebavajalikku segadust, tulevasi vaidlusi ja võimalikke kahjunõudeid vältida. Just see, et probleem saaks lahendatud kõige õigemal ja ettenägelikumal viisil, on osa vastutuse võtmisest. Lisaks oleks see ka selge poliitiline avaldus, nagu selle on teinud nii Läti kui Leedu.

Omajagu kontserte on tänaseks kas kellegi vastutustundlikul otsusel ära jäänud või vastupidi vastutustundetult toimunud, kuid omajagu on neid veel ees. Vajaliku nimekirja koostamiseks ei ole tegelikult veel hilja ka mitte homme ega uuel nädalal. Toonitan veelkord üle, et Tallinnal on vastutusega kõik korras ning kui riik oma võimalust ei kasuta, ütleme lähiajal Tondiraba Jäähalli rendilepingu üles. Paraku ei aita see aga vähimalgi määral välistada mitmete teiste mittesoovitud sündmuste toimumist.