Kaja Kallas ei oleks valitsusjuhina Porto Francole laenu andnud

digiMajandus

Peaminister Kaja Kallas kirjutas vastuseks sotsiaaldemokraadist riigikogu liikme Raimond Kaljulaidi küsimustele, et tema ei oleks valitsusjuhina Porto Franco kinnisvaraarendusele laenu andnud. Ühtlasi lubas Kallas, et Kaljulaid saab võimaluse tutvuda laenulepingu tingimustega.

Majanduskomisjoni kuuluva Kaljulaidi sõnul on väga oluline, et riigikogu saab lõpuks ligipääsu Keskerakonna suhtes kriminaalasja algatamise ning eelmise valitsuse kukkumiseni viinud Porto Franco kriisilaenu lepingule. Jüri Ratas keeldus peaministrina Kaljulaidile laenulepingu tingimusi edastamast, tuues põhjuseks ärisaladuse. Kaljulaid pöördus seepeale õiguskantsleri poole, kes asus seisukohale, et valitsus ei saa sellisel ettekäändel parlamendi eest infot varjata.

„Läinud suvel otsustas eelmine valitsus anda Tallinna kesklinnas kerkivale Porto Franco arendusele turutingimustest oluliselt soodsamalt laenu. Samal ajal kui paljud ärid kõrbesid ja töökohad haihtusid, otsustati minna päästma suurarendust Tallinna südalinnas. Mitte ühtegi usutavat ja ühiskonna huvidest lähtuvat põhjendust sellise otsuse tegemiseks ei olnud ja tehingu asjaolusid varjati ärisaladusele viidates. Tänaseks teame, kelle ärisaladust see materjal õigupoolest sisaldas – mitte niivõrd Porto Franco arendajate, vaid pigem nii linnas kui riigis otsuste langetamisega seotud erakondade ärisaladust,“ ütles Kaljulaid.

„Tunnustan Kaja Kallast, et tema riigikogu eest infot ei varja. Parlament peab seisma hea selle eest, et maksumaksja raha kasutataks heaperemehelikult – selleks peab saadikutel olema võimalus tutvuda tehingute asjaoludega,” lisas Kaljulaid.

Kaja Kallas märkis sel nädalal Kaljulaidile saadetud kirjas, et tema poleks valitsusjuhina Porto Franco laenuotsust valitsusse viinud ega langetanud. „Tegemist oli otsusega, mida avalikkusel oli algusest peale raske mõista ning mis tõi endaga lõpuks kaasa poliitilise korruptsiooni kahtlused. Langetatud otsust on analüüsinud ka riigikontroll, kes tõi oma aruandes välja, et 39,4 miljoni euro suuruse Porto Franco otsuse puhul hoiatas KredEx valitsust, et laenu andmisega võib kaasneda nii KredExi kui ka valitsuse maine kahjustamise risk, sest avalikkuse silmis on projekti riiklik olulisus küsitav,“ kirjutas Kallas.

Kaljulaidi sõnul selgus Kallase vastusest, et Kredex on tänaseks teinud Porto Francole kaks makset kogusummas 19,78 miljonit eurot, neist esimese eelmise aasta detsembris ja teise jaanuari alguses. „Küll aga pole hetkel selge, mis saab edasi. Peaministri vastused selles osas on mitmeti mõistetavad. Loodan väga, et tänases valitsuses hoiab Reformierakond silma peal, et edasisi otsuseid tehtaks riigi huvides ja päästetaks, mis päästa annab,“ sõnas Kaljulaid.