Kaja Kallas tutvustab riigikogu ees valitsuse eluasemepoliitikat

digiUncategorized

Peaminister Kaja Kallas vastab homme riigikogus sotsiaaldemokraatide arupärimisele, mis käsitleb aina süvenevat elamispindade kättesaamatuse probleemi.

Kallasel tuleb öelda, mida kavatseb valitsus ette võtta olukorras, kus järjest enam on neid inimesi ja noori  peresid, kes kõrgete hindade, aga ka üürikorterite nappuse tõttu ei suuda endale eluaset leida ega oma kodu lubada.

„Kiire inflatsioon ja  kasvanud nõudlus on tõstnud korterite üürihindu. Lisaks on mitmel pool Eestis üüriturg tagasihoidlik või puudub. Elamispindade nappus mõjub negatiivselt majandusele ja on takistamas kogu Eesti arengut. Valitsuse eluasemepoliitika on aga sisuliselt olematu,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets.

Sotsiaaldemokraadid küsivad Kallaselt, mida plaanib valitsus elamispindade parema kättesaadavuse tagamiseks teha ja kuidas saaks riik aidata perekondi, kellele ei ole eluaseme leidmine üüriturult jõukohane. „Juhin etteruttavalt peaministri tähelepanu sellele, et lahenduseks ei saa olla inimeste suunamine toimetulekutoetust taotlema, kuna keskmist palka teeniv pere ei kvalifitseeru toetuse saajaks,“ märkis Läänemets.

Eurostati eelmisel suvel avaldatud raporti kohaselt on viimase kümne aastaga Euroopa Liidus tõusnud majade ja korterite müügi- ja üürihinnad enim just Eestis. „Meil on selle aja jooksul müügihinnad tõusnud 156 protsenti ja üürihinnad 171 protsenti.  Samas on palk tõusnud 92 protsenti. 2021. aasta neljandas kvartalis tõusid Eestis ehitushinnad 10 protsenti, samal ajal kui palk kasvas 7,3 protsenti ning inflatsioon ulatus 12,2 protsendini,“ lisas Läänemets.