Kalev Kaljuste Läänemere kunstisadamast: Veel on meil võimalus …

digiArvamus

Olen Pärnu linnavolikogus korduvalt päevakorda tõstnud Läänemere kunstisadama rajamise teema. Nüüd oleme üle aasta volikogus vägikaigast vedanud ja tulemused on käes, kirjutab sotsiaaldemokraadist Pärnu linnavolikogu liige Kalev Kaljuste Pärnu Postimehes. 

Praegune koalitsioon on oma eelmise aasta otsustega suunanud Pärnu linna rahastuse 535 000 eurot kassajääki ja soovib novembrikuise otsusega tühistada kunstisadama maakasutusõiguse ning alustada menetlust ehitusloa tühistamise suhtes. Kas kujutate ette, et toimetate seitse–kaheksa aastat Pärnus koostöös linnavalitsusega mõne arenduseprojekti kallal ja siis keeratakse nagu nipsust kõik pea peale. Suure tõenäosusega pöörduksite enda kaitseks kohtu poole, nii tegi uue kunsti muuseumgi (UKM). Minu teada on UKM valmis kohtuasja Pärnu linna vastu tagasi võtma. Läänemere kunstisadamale on eraldatud toetust Euroopa Liidust riigi tugiteenuste keskuse (RTK) kaudu umbes kaks miljonit ja 2021. aasta riigieelarvest pool miljonit eurot.

Kui novembri volikogu otsus jõustunuks ja näiteks maakasutamise õigus oleks tühistatud, pidanuks RTK oma otsused üle vaatama. Kuid hoonet õhku ei ehita, vaja on kehtivat maakasutamise õigust hoonestusõiguse näol. Ehitusloa on linnavalitsus esimese etapi tarvis väljastanud, ehitusleping kunstisadama ehitamise kohta on partnerite vahel sõlmitud, kõike seda on mitu korda koalitsiooni- ja opositsiooniliikmetele tutvustatud.

Kuigi eri poolte vahel napi usaldust, on meil just nüüd viimane aeg omavahel kokku leppida.

Volikogus aga jaurame ja jaurame: kas koht on õige, kuhu paviljonid talveks viiakse, kas sadamakai saab korda, kui paks on paviljoni sein … Piinlik, ausalt! Rõhutan, et esimeses etapis ehitakse kunstisadama peahoone ja üks paviljonidest. Olen vastavasisulise eelnõu, seadmaks esimese etapi hoonestusõigus, korduvalt volikogule esitanud, arutame seda homsel istungilgi.

Kui Läänemere kunstisadama projekt peaks saama lisarahastust, võiksime arutada teise etapi elluviimist detailsemalt. Kuigi eri poolte vahel napib usaldust, on meil just nüüd viimane aeg omavahel kokku leppida. Volikogu aprilliistungit võib pidada kunstisadamale otsustavaks. Kui nüüd laseme projekti põhja, on sellel tagajärjedki.

Tihti tekib mul küsimus, kas Pärnus on asi tõesti ainult sillas, mida soovitakse. Mina toetan uue silla ehitust, aga Ülejõe elanikuna pean oluliseks sedagi, milliseks jääb liiklus Kesklinna sillal. Olen alati seisnud riigi investeeringute toomise eest Pärnusse või Pärnumaale, olgu näitena nimetatud Koidula muuseum ja selle aia korrastamine või Pärnu sõudebaas. Ma ei mõista inimesi, kes peavad kaht ja poolt miljonit eurot kommirahaks ja tõrjuvad investeeringuid meie piirkonnast eemale.

​Head kaasteelised volikogust, toetame üheskoos ettevõtmist, tänu millele rajataks Pärnusse suur kultuuriobjekt, mida teatakse ja tuntakse kodulinnas, üle-eestiliselt ja kaugemalgi.

Kalev Kaljuste Läänemere kunstisadamast: Veel on meil võimalus …