Kaljulaid: Kõlvarti “vastandumine” Ratasele on kohalike valimiste eelne show

Kirill KlausTallinn

Viimastel nädalatel on ajakirjanduses sageli räägitud sellest, kuidas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart vastandub peaminister Jüri Ratasele. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tallinna piirkonna juhi ning Riigikogu liikme Raimond Kaljulaidi sõnul on see kohalike valimiste eelne show, millega püütakse valijaid lollitada.

Kaljulaidi sõnul soovib Mihhail Kõlvart end vene valijate silmis ebapopulaarsest Ratasest ning tema juhitud valitsuskoalitsioonist distantseerida

„Oleks kahetsusväärne kui avalikkus seda kõike uskuma jääb. Esiteks, ärme unusta seda, et Mihhail Kõlvart isiklikult osales Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahelistel koalitsioonikõnelustel. Teiseks, Mihhail Kõlvart toetas just sellise valitsuskoalitsiooni moodustamist ning tunnistas seda ka avalikult. Vastu sai ta Tallinna linnapea koha. Kõlvarti toetuseta ei oleks Jüri Ratas saanud EKRE-ga valitsust teha, kuid nüüd on Kõlvart siiski vaid ühe omavalitsuse juht, keda ei võetud isegi valitsuse kriisikomisjoni liikmeks ning kelle tarku mõtteid riigi juhtimise osas keegi ju ei kuula,“ ütles Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul püüab Kõlvart hetkel peamiselt hanitada vene valijaid, et võita tagasi nende usaldus. Keskerakond kaotas kümneid tuhandeid hääli juba eelmistel kohalikel valimistel. Riigikogu valimistel ja Euroopa Parlamendi valimistel jäid need inimesed taas valimistest kõrvale.

„Kõlvarti ja keskerakondlaste suurim hirm on see, et need inimesed tulevad järgmistel valimistel valima ja hääletavad teiste erakondade poolt. Esimees Mao on meenutanud vana Hiina rahvatarkust, et kaevus istuvale konnale näib taevalaotus vaid kaevu suudme suurune. Ka Kõlvart loodab, et vene valijatele õnnestub läbi venekeelse meediaruumi kontrollimise jätkuvalt näidata vaid osa taevalaotusest, kuid see on illusioon. Ma olen kindel, et need valijad tõesti tulevad sel korral valima, kuid Keskerakonda, kes neid reetis, nad enam ei vali,“ ütles Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul on ta kindel, et vene valija ei hakka kunagi enam Keskerakonda samal määral toetama, nagu toetati Edgar Savisaare juhitud Keskerakonda.

„Vene emakeelega valijate valijakäitumine muutub. Hakatakse valima maailmavaate alusel – kes parempoolseid, kes vasakpoolseid. See tähendab, et Tallinnas tuleb hiljemalt peale järgmisi valimisi koalitsioonivalitsus nagu meil on seni olnud riigis. Ja mida rohkem keskerakondlased omavahel tänitavad, seda kergemini Tallinna opositsioon selle ülesande saavutab,“ ütles Kaljulaid.