Kaljulaid: riigikogu tänane hääletus oli valik demokraatia ja diktatuuri vahel

Kirill KlausVälispoliitika

Sotsiaaldemokraatide nimel täna riigikogus kõne pidanud Raimond Kaljulaid kinnitusel väärib valgevene rahvas ausaid ja vabu valimisi ning õigust ise otsustada oma tuleviku üle.

„Eesti ühiskonnas on Valgevene küsimuses eri nägemused. Sel põhjusel ei ole tõesti sellel avaldusel kõigi meie kolleegide allkirju. Me oleme kuulnud ka argumente, kuidas Eesti ei oleks pidanud võtma seisukohta, et Valgevene valimiste tulemused võltsiti ja ei olnud legitiimsed,“ rääkis Kaljulaid. „Mõned saadikud on seadnud kahtluse alla selle, kas me saame ikka kindlalt öelda, et valimistulemusi võltsiti. Loomulikult neid võltsiti. Ja me saame seda kindlalt öelda. Diktatuuri õigustajad on väitnud ka seda, et Valgevene tänavatele tulnud rahvas ei tea ise ka, mida ta tahab, ja et neil puuduvad liidrid.“

Kaljulaiu sõnul on ta veendunud selles, et enamik valgevenelasi ja eriti noorem põlvkond soovib elada vabas demokraatlikus riigis, kus toimuvad õiglased ja ausad valimised. „Nad soovivad ise otsustada oma tuleviku üle, nad soovivad kindlasti ka toimivat ja vaba majandust, mis looks igaühele võimalusele eneseteostuseks või ettevõtlusega tegelemiseks. Need vabadused ja õigused on meil siin Eestis kõigile täiel määral tagatud. Muidugi väärivad neid ka teised,“ rääkis Kaljulaid.

Ta tõi välja selle, et Lukašenka kohta öeldakse vahel, et ta on tugev liider. „Minu meelest on vastupidi – Lukašenka ja temasugused on nõrgad liidrid. Tugev liider ei karda ausaid valimisi, ta läheb nendele valimistele ja võidab,“ sõnas Kaljulaid.

Avaldus Valgevene kodanikuühiskonna toetuseks näitas, et riigikogu ja Eesti rahvas on solidaarsed nendega, kelle vabadusi tahetakse piirata. „Tänase avalduse sisu on tegelikult väga lihtne: kas demokraatia või diktatuur?“ rõhutas Kaljulaid.