Kalvi Kõva: Isamaa tegi euroraha jagamise asjus kannapöörde

Ann VaidaEuroopa

Sotsiaaldemokraadid juhivad tähelepanu Isamaa kahepalgelisusele – erakond, kelle ministrid laitsid jaanuaris maha Eesti kaheks jagamise ettepaneku, läheb europarlamendi valimistele vastu lubadusega eraldada Tallinn, et maapiirkonnad saaksid rohkem euroraha.

„Isamaa on lühikese aja jooksul teinud läbi hämmastava meeleparanduse. Alles 17. jaanuaril seisis Isamaa valitsuses vastu ideele jagada Eesti eurotoetuste pärast kaheks piirkonnaks. Vaid mõni kuu hiljem on jutt hoopis vastupidine. Selline kannapööre ei tee kindlasti au erakonnale, kes luhtas võimaluse küsida Euroopa Liidust Eestile lahendust, mis oleks toetanud meie regionaalset arengut,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peasekretär Kalvi Kõva.

Kõva meenutas, et sotsiaaldemokraadid on korduvalt kaitsnud Eesti kaheks jagamise ettepanekut. „Oleme seda hääletanud oma volikogus. Viimati langetas sama otsuse riigikogu fraktsioon. See toimus vahetult enne valitsuses peetud arutelu, kus Isamaa ütles selge ei,“ meenutas Kõva.

Euroopa Liidu reeglid lubavad liikmesriikidel eurotoetuste taotlemisel oma riigi regioonideks jagada ja sel moel regionaalset ebavõrdsust kahandada. Eesti on selles küsimuses Kõva sõnul olnud lubamatult passiivne ja pugenud bürokraatlike ettekäänete taha, mistõttu on piltlikult öeldes lennanud tuulde sadu miljoneid eurosid.

„Eesti kaheks regiooniks tegemine annaks arenguhoogu kaugematele piirkondadele ja oleks ühtlasi tõhus abinõu ääremaastumise vastu. Täna on meie riik lausa karjuvalt kaldu Tallinna ja Harjumaa suunas, mis on muust Eestist palju rikkamad,“ lausus Kõva.

Eestil tuleb alles kolme aasta pärast uus võimalus esitada Eurostatile ettepanekud oma territoriaalüksuste liigituste muutmise kohta.