Karin Paulus: ERR, sügavust ja meisterlikkust ei pea põlgama!

PiretMeedia

Viimasel ajal tuleb kõikvõimalikke pöördumisi nagu Vändrast ja teistest puidutööstustest saelaudu. Kuigi see ohtrus ja sümboolsed allkirjanumbrid tühistavad ideede kaalukust, siis tuleb püüda sellest mööda vaadata. Inimestel on päriselt mure.

Viimane 60 kultuuritegelase kiri räägib südamevalust, mida tuntakse rahvusringhäälingu pärast. See on kantud murest, et kultuur on marginaliseeritud. Ja tõsi see on – enne leiab teleprogrammist Paide linnameeskonna mängu kui põhjaliku sissevaate mõnesse raamatusse või kunstinäitusesse. Ma mõtlen ikka ausat analüüsi, päris kriitikat, arutelu, mitte pehmet sisuturunduslikus laadis nämmutust. Kui me saame vahendada julgelt korvpalli, siis mille poolest on kehvem näiteks uute riigigümnaasiumide arhitektuur?

„Oleme äärmiselt mures ERR-i juhtkonna tegevuse pärast, mis kahjustab kultuuri keerukamate probleemide kajastamist ja kultuuritegijate ideede jõudmist nõudlikuma televaatajani,“ kirjutavad Anu Raud, Valdur Mikita, Marju

Kõivupuu, Leelo Tungal ning paljud teised.  Nad tahavad, et jätkatakse kvaliteetsaadetega nagu „Ööülikool“ ja „Plekktrumm“. Nad rõhutavad, et maksumaksjate poolt rahastatud ERR ei tohiks kultuurivalla suhtes käituda nagu kommertskanal.

ERR-i juhatuse esimees Erik Roose on nüüd selle peale sedastanud, et kõik see on infomüra ja tegelikult tahetakse hoopis „Plekktrummi“ värskendada. Mulle näib, et liiga palju joostakse lati alt läbi – pole ju vahet, kas raadiokanalis otsitakse jaanikukraamiga piknikukorvi või teevad Henrik Normann või Rohke Debelak tikupoisiks riietatuna lihtsakoelist viktoriini, kus dekoratiivelemendina mõjuv piiga tarib nuppe.

ERRi juhid peavad lõpuks tajuma, et täna on meedia demokraatia ning ka rahvuskultuuri kants. See tähendab, et kõrgeimaks huviks pole mitte Eurovisiooni või briti kuningapere tegemisi kajastav otseülekanne, vaid sisukus. Kes siis veel eesti kultuurist või õieti kultuuridest lugu peab, kui mitte me ise? ERRil tuleb olla majakas, hoida väärtusi, mõtestada identiteete ning vajadusel selgitada keerukat. Meisterlikkus pole häbiasi!

KARIN PAULUS ⟩ ERR, sügavust ja meisterlikkust ei pea põlgama!