Kas eestikeelne kõrgharidus on välja suremas?

Ann VaidaHaridus

Homme, 15. märtsil korraldab SDE parlamendifraktsioon emakeele päeva tähistamiseks Riigikogu konverentsisaalis arutelu „Kas eestikeelne kõrgharidus on välja suremas?“

„Kas eestikeelne kõrgharidus on taandumas inglisekeelse eest?“ selgitas pealkirja üks arutelu eestvedajatest Barbi Pilvre. „Samal ajal, kui me muretseme häälekalt, et Eestis elavad venekeelsed inimesed õpiksid selgeks eesti keele, peame täiesti loomulikuks, et magistritasemest alates muutub kõrgharidus vaikselt inglisekeelseks.“

Tema sõnul kasutavad „rahapuuduses virelevad ülikoolid praeguse tasuta kõrghariduse raames rahateenimiseks inglisekeelseid magistriõppekavasid“.

„Inglisekeelsete õppekavade algseks eesmärgiks oli saada välismaised tudengeid Eestisse õppima, tulemuseks aga võib olla, et mõne aine õppimine magistritasemel on lähitulevikus võimalik vaid inglise keeles,“ ütles Barbi Pilvre.

Mida hurraaga läbiviidav rahvusvahelistumine võib kõrghariduses kaasa tuua ja mida saaks ära teha, et keerulisemate mõtete väljendamine oleks ka tulevikus loomulik eesti keeles, arutataksegi homme koos akadeemilise seltskonnaga. Ümarlaual osalevad ekspertidena Tartu Ülikooli eesti keele professor Birute Klaas videosilla vahendusel, Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste Instituudi eesti keele ja kultuuri akadeemilise suuna juht Piret Viires ning Eesti Keele Instituudi direktor Tõnu Tender.

Arutelu „Kas eestikeelne kõrgharidus on välja suremas?“ toimub Riigikogu konverentsisaalis homme kell 10.00 – 11.30 (kogunemine, tervituskohv kell 9.30 – 10.00).

Lisainfo: Barbi Pilvre, tel 5620 7220 ja Toomas Jürgenstein, tel 5562 9938