Katri Raik: Eesti haridusmaastikule superasutuse loomine on enam kui küsitav

Kirill KlausHaridus

Sotsiaaldemokraadid teevad täna riigikogus ettepaneku võtta aeg maha eelnõuga, mis asutab haridus-ja teadusministeeriumi valitsemisalasse uue superasutusena haridus- ja noorteameti.

Täna tuleb parlamendis teisele lugemisele eelnõu, mille alusel moodustatakse sihtasutuse Innove, sihtasutuse Archimedes, Hariduse Infotehnoloogia sihtasutuse ja Eesti Noorsootöö Keskuse põhjal haridus- ja noorteamet.

„Teeme katkestamisettepaneku, kuna üleval on mitmeid küsimusi. Kui meie haridusmaatikule tekib superasutus, siis milline saab edaspidi olema ministri ja ministeeriumi roll ning vastutus. Kas poliitika kujundamine jääb ikka ministeeriumisse või hakkab Eesti haridust juhtima superasutuse juht, kelle kätte koondub ka kogu raha? Kas siin ei ole ohtu, et ministri peamised ülesanded piirduvad edaspidi pigem riigikoolide avamise, avaaktuste külastamise ja mälestustahvlite avamisega,“ märkis Katri Raik.

Tema sõnul ei ole kriisiajal põhjust eelnõu kinnitamise ja mammutasutuste loomisega kiirustada. „Minister peaks praegu tegelema koolide lõpetamise ja aktuste korraldamisega ning eriolukorra õppetundidega. Superasutus ei lahenda ühtegi hariduselu pärisprobleemi. See muudatust ei ole ka piisavalt seletatud sihtrühmadele, mistõttu jääb asi kaugeks õpetajatele, õpilastele, noostöö organisatsioonidele ja kõrgkoolidele,“ rääkis Raik.

Vabariigi valitsuse seaduse muutmise eelnõu nimetab ka keeleinspektsiooni ümber keeleametiks.