Katri Raik: Idapiirist

Kirill KlausEesti

Taavi Rõivas võttis nädalavahetusel teravalt sõna idapiiri väljaehitamise asjus. Kindlasti tervitatav, et Eesti riigile nii olulise suurprojektiga käivad jätkuvalt kaasas poliitilised arutelud. Kindel ja turvaline piir on ju meie ühine asi. Kahjuks läks minu hea kolleeg siin tõe väänamise teed. Tema sotsiaalmeedia postitus sisaldas üksjagu faktivigu. Pean oma kohuseks need ära õiendada. Esmalt seda, et projekt ei ole kuidagi kraavi keeratud, hoopis vastupidi. Piiriprojektiga on tegelenud kõik senised siseministrid ja tegelevad ka järgmised. See on selge prioriteet.

Teiseks, eelmine valitsus ei kärpinud mingilgi moel idapiiri rajamiseks eraldatud raha nagu Rõivas ekslikult väitis.

Kolmandaks, idapiiri valmimise esmane plaan ja tähtajad pandi paika ajal, kui siseministri ametit pidas Hanno Pevkur. Toonased plaanid olid kahjuks ebaadekvaatsed: normaalset piiri oli ebarealistlik esialgse, selgelt liialt ulja ajakava raames valmis saada. Tõe huvides olgu ära öeldud ka see, et piiri maksumuse osas on kogu aeg arvutusi teinud PPA ja mitte valitsus.

Taavi Rõivas kirjutas veel „massiivsest uuest teedevõrgust idapiiri läheduses, milleta saaks suurepäraselt hakkama.” Mingit ulmelist teedevõrku ei ole kavandatud – rajatakse vaid seda, mis on piiri rajamiseks ja toimimiseks vajalik. Seega on kahjuks vale Rõivase väide nagu oleks piir valmis kui Ratase eelmine valitsus poleks ehitusraha kärpinud.

Lõpetuseks. Soovitasin mai lõpul ühes sõnavõtus Mart Helmel külastada idapiiri ja oma silmaga vaadata seal laiutavat võsa ja veenduda, et Kagu-Eestis sisuliselt piiri ei ole (Katri Raik: kui kaalul on õlle hinna langetamine ja korralik piir, siis väga valikuid pole. www.err.ee/945224/). Läinud reedel käisidki siseminister ja politseijuht koos piiril. Mul on hea meel, et see visiit avas Mart Helme ja loodetavasti ka tema erakonna silmad, seda vähemasti piiri küsimuses. Helme teatas ju, et piiriga minnakse edasi õiges suunas. Kevadel olid näiteks Martin Helme ja Leo Kunnas hoopis teist meelt.