Katri Raik: koalitsioon blokeerib teaduse rahastamise suurendamist

Kirill KlausTeadus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel andis Katri Raik täna riigikogule üle seaduseelnõu, mis sätestab, et riigieelarvest tuleb teadus-ja arendustegevusele eraldada üks protsent SKPst.

Sotsiaaldemokraadid esitasid samasisulise eelnõu uuesti. Esimene teaduse paremat rahastamist taotlev eelnõu läbis riigikogus esimese lugemise eelmise aasta oktoobris.. „Seejärel eelnõu „kadus.“ Kahjuks on opositsiooni eelnõude tüüpiline saatus, et pärast esimest arutelu juhtivkomisjon neid enam täiskogu ette ei too. See on kindlasti ka halb poliitiline tava, seda enam, et kaks tänast valitsuserakonda allkirjastasid 2018. aasta lõpus teadusleppe, kus kinnitasid oma valimilubadust anda üks protsent SKPst teadusele,“ ütles Raik.

Teaduse rahastamisest tuleb Raigi sõnul rääkida just praegu, kriisiajal. „Oleme näinud kui vajalik on ühiskonnale praeguses kriisis teadlaste ekspertiis. Viroloogia kui meditsiiniharu tähtsuses ei kahtle tänases Eestis keegi. Majanduskriisist väljume kindlasti kiiremini ja edukamalt siis, kui kuulame ära majandusteadlased ja tugineme nende arvamusele. Edukat ettevõtlust ei ole ilma innovatsiooni ja teadlasteta olemas,“ rääkis Raik. „Rahvusteaduste olulisust mõistavad kõik. Meil ei olegi justkui millegi üle vaielda: see seadusemuudatus saab olla vaid konsensuslik,“ lisas ta.

Teadus-ja arendustegevuse korraldamise seaduse täiendus näeb ette, et teaduse rahastamine jõuab vajalikule tasemele kolme aasta jooksul. Ühe protsendi nõude seadusesse kirjutamine annab teadlaskonnale suurema kindlustunde ning soodustab tervikuna ühiskonna arengut.