Küsitlus: Sotside valimislubadusel tagada kõigile hooldekodu koht on valijaskonna absoluutne toetus

Ann VaidaOmastehooldus

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi läbi viidud uuringust selgus, et inimeste suurim toetus kuulub sotsiaaldemokraatide ettepanekule tagada hooldekodu koht ka neile, kellel selleks rahalised võimalused puuduvad. Seda ettepanekut toetas koguni 97% vastajatest. Küsitluses osales 1034 täisealist Eesti kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi poolt paluti selle aasta juunis kõigil kuuel parlamendierakonnal esitada kuni valimisteni igal kuul üks võimalik valimislubadus, mis seejärel esitatakse arvamusküsitluses valijatele. Igakuise küsitluste seeria teises voorus esitasid oma idee kõik kuus parlamendis esindatud erakonda. Erinevalt juunis läbi viidud esimesest voorust paluti seekord inimestel hinnata ka seda, kui oluline nende jaoks iga küsimus järgmistel riigikogu valimistel on.

“Valimislubaduste küsitluste teise vooru põhjal võib juba järeldada, et kõige enam koguvad populaarsust ettepanekud, mis lubavad parandada inimeste toimetulekut ja suurendada heaolu,” kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paas. “Esimeses voorus toetati enim Keskerakonna pensionitõusu ettepanekut, seekord Sotsiaaldemokraatide ettepanekut tagada hooldekodu koht kõigile, seega vähemalt kahe küsitluse põhjal paistab välja inimeste selge toetus heaoluriigi laienemisele,” jätkas Paas.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) poolt esitatud küsimus oli: “Kas toetate ideed, et kohalik omavalitsus ja riik peaksid tagama hooldekodu koha ka neile eakatele, kellel selleks rahalised võimalused puuduvad, kuid kohta vajavad?” Antud ettepanekut toetas 97% ning oluliseks järgmistel riigikogu valimistel pidas 85% vastajatest.

Sotisaaldemokraatliku Erakonna poolt kommenteeris tulemusi Heljo Pikhof. “Uuringutulemused kinnitavad, et oleme õigel teel, see probleem puudutab tõepoolest väga paljusid. Eesti omastehooldus vajab põhjalikku ümberkorraldust. Esiteks tähendab see, et meil tuleb koostöös omavalitsustega laiendada neid hooldusteenuseid, mis võimaldaks täiendava abiga elada eakatel kodus võimalikult kaua, kuid teiseks – viimases hädas ja vajadusel – peab hooldekodu koha saama ka oma pensioni eest, kusjuures raha peab jääma ka elamiseks,” ütles Pikhof.

Loe meie ettepanekust lähemalt siit.

Küsitluse viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi veebikeskkonnas Turu-Uuringute AS 24.- 31. juulini 2018 ning sellele vastas 1034 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Uuringutulemustega on võimalik tutvuda siin http://www.inst.ee/uuringud/erakondade-valimislubaduste-kusitlus-ii-voor