Läänemets ja Kaljulaid: Eestil on võimalus luua parlament, mis saab vajadusel töötada digitaalselt

Kirill KlausKoroonaviirus

Riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees Lauri Läänemets ja väliskomisjoni liige Raimond Kaljulaid kutsuvad riigikogu juhatust töötama selle nimel, et Eesti oleks esimene riik Euroopas, mille parlament saab vajadusel töötada sajaprotsendiliselt üle interneti.

„Eesti on uhke oma e-riigi arengu üle. Praegune kriis annab meile võimaluse teha veel üks samm edasi ning luua parlament, mis suudab töötada vajadusel ka digitaalselt. Komisjonide istungite töö on juba selliselt korraldatud,“ märkisid Läänemets ja Kaljulaid riigikogu esimehele Henn Põlluaasale ja aseesimeestele Helir-Valdor Seederile ning Siim Kallasele saadetud kirjas.

Sotsiaaldemokraatidest saadikute hinnangul ei ole täna mitte ühtegi tehnilist põhjust, miks ei saaks samal viisil korraldada ka riigikogu täiskogu tööd ning riigikogu juhatuse valimisi. Nad juhivad tähelepanu sellele, et põhiseaduse mõttega ei ole mingil juhul kooskõlas see, kui eriolukorras on riigikogu töö takistatud.

„Mõtleme ka sellele, et varem või hiljem võime olla olukorras, kus teatud osa riigikogu liikmeid on kas koroonaviirusesse haigestunud või siis puutunud haigestunud inimestega kokku ning seega oleks neist
vastutustundetu tulla Toompeale, kuid samal ajal peab riigikogu säilitama oma töövõime,“ seisab kirjas.

Läänemets ja Kaljulaid paluvad riigikogu juhatusel töötada selle nimel, et saadikud saaksid järgmisel nädalal toimuvatest riigikogu juhatuse valimistest vajadusel internetis osa võtta.

„Ei saa olla võimalik, et riigikogu moodustamise aluseks olev hääletusviis (e-hääletus) ei ole piisavalt turvaline riigikogu juhatuse valimistel,“ tõdevad kirja autorid.

26. märtsil peaks toimuma Euroopa Parlamendi erakorraline täiskogu, mis kasutab esimest korda kaughääletussüsteemi.