Läänemets majanduskonverentsil: taastuvelektri mahu viiekordistamine toob Eestisse töökohad ja majanduskasvu

PiretToimetulek

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets tegi täna toimuva majanduskonverentsi “Tugev majandus, turvaline tulevik” avakõnes mitmeid ettepanekuid, kuidas taastada Eesti ettevõtete ekspordivõimekus ning tagada väärika palgaga töökohad kõikjal Eestis. Skandinaaviast kaks korda kõrgem elektrihind seab löögi alla meie ettevõtete konkurentsivõime välisturgudel. Soodsa, puhta ja alati kättesaadava energia nappus heidutab üha enam ka välisinvestoreid ning takistab kõrgema palgaga töökohtade loomist.

 “Meie sihiks on kuni viiekordistada tänane taastuvelektri tootmine, mis kataks kogu Eesti elektritarbimise ning samuti prognoositava elektritarbimise kasvu. Täna on rohelise energia osakaal elektritootmises endiselt alla 40%, kuid seda mahtu tuleb jõuliselt tõsta. Piisavas mahus puhta energia kättesaadavuse tagamisega toome Eesti majandusse investeeringuid rohkem kui kolme miljardi euro väärtuses ja loome enam kui 2000 kõrgema palgaga uut töökohta energiaintensiivses tööstuses. Mida kiiremini suudame elektritootmise, salvestusjaamade ja juhitavate võimsuste nagu gaasijaamade rajamises edasi liikuda, seda suurem eelis on Eesti ettevõtetel välisturgudel ning Eesti riigil energiaintensiivsete tööstuste siiameelitamisel,” ütles Läänemets.

“Oleme teinud ettevõtete konkurentsivõime toetamiseks ettepaneku kaotada taastuvenergia tasu, sest taastuvenergia toetust saab tootjatele maksta CO2 vahendite arvelt. Oleme selle ka riigieelarvestrateegias kokku leppinud. See vähendab tootmisettevõtete omahinda ja parandab konkurentsipositsiooni välisturgudel. Leevendus ettevõtjatele on seda suurema positiivse mõjuga, mida energiaintensiivsema tootmisega on tegu.”

Sotsiaaldemokraatide jaoks on oluline muuta ka kohalike omavalitsuste tulubaasi valemit, millega toetada regionaalarengut ja omavalitsuste tegevust 60 miljoni euroga. Nimelt arvestab rahastamismudel töökohtade arvuga omavalitsuses ja innustab nii valdu ja linnu arendama just ettevõtluskeskkonda.

“Kuid sageli on isegi väärt töökoha olemasolul mureks elukohtade nappus. Maapiirkondadesse kodu ostmiseks või ehitamiseks pank laenu ei anna ja üüriturg kiratseb või puudub sootuks. Seepärast peab riigi eestvedamisel ehitama väikelinnadesse ja maapiirkondadesse töökohtade loomiseks üürielamud 5000 uue korteriga. Teen ka ettepaneku kiirendada elamufondi renoveerimist, parandades järgmise kahe aastaga 100 000 inimese elamistingimusi. See annab tööd raskustes ehitussektorile, suurendab sisetarbimist ning leevendab majanduslangust. Samuti anname hoogu uutele tehnoloogiatele, nagu seda on tarkade ehituspaneelide arendamine ja kasutamine.”

Lauri Läänemetsa täispikkuses kõne saab lugeda siit.

 

Konverents toimub Kultuurikatla Terrassisaalis (sissepääsuga D-korpusest, Energia Avastuskeskuse poolt).

Konverentsi on võimalik jälgida ka otseülekandes Postimehe ja Delfi uudisteportaalidest või ürituse kodulehelt: www.sotsid.ee/majanduskonverents