Läänemetsa hinnangul vajab Eesti kliimaministrit

digiKliima

Riigikogu taastuvenergia toetusrühma esimehe, sotsiaaldemokraat Lauri Läänemetsa hinnangul vajab Eesti Euroopa Komisjoni kliimamuutuste pidurdamise kava elluviimiseks kliimaministri ametikohta, kirjutab Järva Teataja. 

“Euroopa Komisjoni poolt avaldatud Euroopa kliimaeesmärkide plaan on ambitsioonikas ja õige suund, millega kaasnevad väga suured ja keerulised muutused pea igas eluvaldkonnas. Nii suurte muutuste puhul saab tehnoloogia rakendamise asemel võtmeteguriks hoopis õiglane üleminek, kuna muudatused puudutavad suuremat osa ühiskonnast. Peame nüüd lisaks põlevkivile hakkama rääkima õiglasest üleminekust metsanduses, transpordis ja mitmes teises valdkonnas. Me ei saa siin töökohti ja ettevõtjaid üksi jätta,” sõnas Läänemets erakonna pressiesindaja vahendusel.

Läänemetsa sõnul peitud kliimaeesmärkide saavutamises võimalus anda Eestile uut hoogu juurde, valesti tehes võib aga ühiskond rebeneda ja regionaalseid lõhed hoopis suureneda.

“Peame senisest teisiti oma eesmärke saavutama, protsessid peavad olema kontrollitud, lahendused seisnevad riigi, ettevõtjate ja inimeste koostöös. Vajame lisaks valdkondlikele plaanidele ka kohapealseid rakendamiskavasid. Hoiduda tuleb raha taotlemise skeemidest, millega paneme Eesti erinevad piirkonnad omavahel võistlema ning taaskord võidavad tugevamad ja nõrgemad kaotavad. Selliselt ei ole õiglane üleminek võimalik ning tekitab pigem suurt vastuseisu,” ütles Läänemets.

Kuna Eestis on juba praegu olnud problemaatiline uute tuuleparkide rajamine nii maal kui merel, siis ilma suuremate muutusteta juhtimises ei ole võimalik veelgi ambitsioonikamat kliimamuutuste kava eesmärke täita.

Läänemetsa sõnul on Eesti isegi seniste, vähem nõudlikemate kliimaeesmärkide täitmises vajalikust tempost maas. “Eestil on vaja erivolitustega kliimaministrit. Tegemist on nii komplekse küsimusega, et siin ei piisa enam ministeeriumite vahel killustatud juhtimisest või komisjonide loomisest. Valitsuse töö vajab ümberkorraldusi, et eesmärkidest ei saaks vaid loosungid ja inimesed ei saaks valusalt pihta,” sõnas Läänemets.

Läänemetsa hinnangul vajab Eesti kliimaministrit