Lauri Läänemets: Haridusminister pakub õpetajate palgatõusu laste huvihariduse arvelt

Kirill KlausLapsed ja pered

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul on valitsuse plaan vähendada laste huvihariduse rahastamist õpetajate palkade tõstmiseks vastutustundetu. Meie õpetajad väärivad kõrgemat töötasu, seda ei peaks aga tegema laste tuleviku arvelt.

Valitsus plaanib alates 2022. aastast riigieelarvestrateegiaga vähendada lastele mõeldud huvihariduse ja -tegevuse toetust poole võrra 14,25 miljonilt 7,25 miljonile eurole.

„See on väga ebaõiglane plaan, sest minnakse eelkõige maapiirkondade laste huvitegevuse kallale. Riiklik huvihariduse ja -tegevuse toetus on mõeldud eelkõige hõreda asustusega piirkondades elavate laste toetamiseks. Suurte vahemaade ja väheste osalejate tõttu on maapiirkondades huviharidus palju kallim ja keerulisem korraldada, seetõttu saavad just need piirkonnad sellest toetusest suurema osa.

Suurlinnades elavate laste tulevikku see kärbe väga ei puudutagi. Meenutan, et huviharidus on haridus, see ei ole aja viitmine või lustimine, vaid eelkõige laste annete ja oskuste arendamine. Paljudes valdades on loodud selle toetusega uued ringid ja trennid, makstakse näiteringi juhendajatele või korraldatakse pikkade vahemaade tagant transporti. Tihti on sama huvitegevus kooliga tihedalt seotud ja toetab õpetajate tööd just andekamate lastega. Valitsuse poolt väga häbiväärne käitumine, sest avalikkuse jaoks vastandatakse õpetajad ja noored, kuigi Haridus- ja teadusminister peaks kaitsma haridusvaldkonda tervikuna, eriti lapsi,“ ütles Läänemets.