Lauri Läänemets: Helmete tagandamine murraks valitsuse tõenäolisemalt

Kirill KlausEesti

Peaminister Jüri Ratas teatas 8. augustil, et ei saa olla nii, et üks erakond parlamenti kõlbab, aga valitsusse ei sobi. Jutt käis mõistagi EKREst. „See on olnud üks minu soove, et ei saa olla Eesti ühiskonnas nii, et keegi on lihtsalt jõuga kõrvale tõstetud,“ oli peaministri sõnum EKRE kaitseks, mis tagavat, oh imet, sidusa ja ühtse ühiskonna. Valitsusjuht keeras oma juttu ka vastutuse peale ning ülistas parlamentarismi ning põhiseaduse mõtet ja sätet.

Vahepeal on juhtunud väga palju. Taasiseseisvumispäeva eel rullusid avalikkuse ees lahti sündmused, kus perekond Helme üritas õigusriigi põhimõtteid jalge alla tallates jõuga kõrvale tõsta politseijuhti. Me nägime seadusetust, valet ja vassimist. Me nägime mängurlust sisejulgeolekuga. Oma jõudu näidati ka Ratasele, keda esialgu täielikult ignoreeriti. See on pelgalt detail, et korraks läks vabandamise teatepulk Rataselt üle Martin Helmele. Kõik pöördus kohe vanadele rööbastele. Helmete taset tõestas juba reede hilisõhtul Monika Helme, kes lubas oma postitutes hukku Reformierakonnale. Sisuliselt oli see järjekordne rünnak parlamentaarse demokraatia ning põhiseaduse mõtte ja sätte vastu. Täna järgnes ründav avaldus endiste siseministrite suunal.

Viimastel kuudel kümneid EKRE liidrite jämedaid eksimusi ja lubamatuid tegusid alla neelanud Ratas ei pidanud aga paljuks minna ise kohale Martin Helme koduõue ja seal neljakesi koos Mart Helme ja Mailis Repsiga naeratades poseerida. Selle asemel, et lõpuks endale tunnistada, et Helmete juhitud EKRE ei suuda valitsusvastutust kanda ja et musta ei saa lõputult valgeks rääkida, tahab peaminister koos EKREga Eesti riiki juhtida. Ikka veel!

Mis saab edasi? Sotsiaaldemokraadid kutsusid reede hommikul Ratast üles mõlemat Helmet ametist vabastama. Vastasel juhul lubasime algatada nii Mart kui Martin Helme umbusaldamisprotsessi. Oleme selleks jätkuvalt valmis. Oma sõna ütles vahepeal ka Reformierakond, kes lubas kokku kutsuda riigikogu erakorralise istungi peaminister Jüri Ratase umbusaldushääletuseks. Kahju vaid, et Kaja Kallas eriti ei usu selle plaani õnnestumisse. Miks ta muidu tunnistas, et ilmselt jääb Ratas ametisse.

Oleme veendumusel, et praegusest painajalikust valitsusest vabanemiseks on tõhusam tee just Helmete ministrikohalt tagandamine. Pole mingi saladus, et hulk keskerakondlasi soovib oma hinges juba ammu lõppu koalitsioonile, mis on tehtud koos EKREga. Erakonna esimehe vastu nad aga ei lähe ja Jüri Ratase vastu ei hääleta. Erakorralise istungi puhul võib lisaks juhtuda, et hääletuseni ei jõutagi. Kui riigikogu saalis pole kohal või ei pane end kirja vähemalt 51 saadikut, on istung läbi.

Üksjagu suuremad šansid valitsuse kukkumiseks oleksid aga Helmetele või siis ühele neist korraldatud umbusaldushääletusel. Eeldatavasti jagub südametunnistusega saadikud nii Keskerakonna kui Isamaa ridadesse, kellel jätkub mehisust ka õigel hetkel õigele nupule vajutamiseks.

Igal juhul tuleb Eesti säästa valitsusest, kus sisulised juhtohjad pole peaministri käes.

Lauri Läänemets: Helmete tagandamine murraks valitsuse tõenäolisemalt