Lauri Läänemets Kaja Kallasele: üürikorterid on üha kättesaamatumad, aga valitsusel puudub eluasemepoliitika

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid ootavad peaminister Kaja Kallast  riigikogu ette selgitama, mida kavatseb valitsus ette võtta olukorras, kus järjest enam on neid inimesi ja noori  peresid, kes kõrgete hindade, aga ka üürikorterite nappuse tõttu ei suuda endale eluaset leida.

„Kiire inflatsioon ja  kasvanud nõudlus on tõstnud korterite üürihindu. Prognooside kohaselt üürikorterite kallinemine jätkub, mis süvendab veelgi eluaseme kättesaamatuse probleemi. Lisaks on mitmel pool Eestis üüriturg tagasihoidlik või sisuliselt puudub. Neid, kes ei saa endale oma kodu lubada ega iseseisvat elu alustada, tuleb aina juurde,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets.

 Sotsiaaldemokraadid ei lepi sellega, et valitsusel on olematu eluasemepoliitika, mis mõjutab negatiivselt ka majandust. „Loodame, et Kaja Kallas võtab meie arupärimist tõsiselt. Elamispindade puudus on takistamas kogu Eesti arengut,“ sõnas Läänemets.

Sotsiaaldemokraadid küsivad Kallaselt, mida plaanib valitsus elamispindade parema kättesaadavuse tagamiseks teha ja kuidas saaks riik aidata perekondi, kellele ei ole eluaseme leidmine üüriturult jõukohane.

„Juhin etteruttavalt peaministri tähelepanu sellele, et lahenduseks ei saa olla inimeste suunamine toimetulekutoetust taotlema, kuna keskmist palka teeniv pere ei kvalifitseeru toetuse saajaks,“ sõnas Läänemets.

Eurostati eelmisel suvel avaldatud raporti kohaselt on viimase kümne aastaga Euroopa Liidus tõusnud majade ja korterite müügi- ja üürihinnad enim just Eestis. „Meil on selle aja jooksul müügihinnad tõusnud 156 protsenti ja üürihinnad 171 protsenti.  Samas on palk tõusnud 92 protsenti. 2021. aasta neljandas kvartalis tõusid Eestis ehitushinnad 10 protsenti, samal ajal kui palk kasvas 7,3 protsenti ning inflatsioon ulatus 12,2 protsendini,“ lisas Läänemets.