Lauri Läänemets: Keskerakond ei saa nõuda erakonnale ustavat Kaitseväe juhatajat

Kirill KlausJulgeolek

Põhiseaduskomisjoni aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul on Jaanus Karilaiu arvamus, kaaluda Kaitseväe juhataja Martin Heremi ametist vabastamist, potentsiaalne oht põhiseaduslikule korrale.

„Kaitseväe juhataja on andnud vande Eesti Vabariigile ja tegutseb selle hüvanguks. Kui mõni erakond hakkab nõudma tema poliitikale ustavat kaitseväge, siis on midagi väga valesti.

Probleemiks ei ole Kaitsevägi, vaid probleemiks on kärpeplaan, kus valitsus ei julge teha poliitilisi otsuseid kokkuhoiuks, vaid on veeretanud need asutuste juhtide kaela. Pole midagi halba selles, kui avalikkus riigi
tulevikule kaasa mõtleb. Valitsuserakonnad peaksid endale tunnistama, et avalikkuse reaktsioon ei ole olnud mitte valitsuse kokkuhoiukava pooldav, vaid on selge seisukoht, et riigikaitses antud lubadusi tagasi ei võeta.

Üldiselt on suurem osa ühiskonnast pragu segaduses, sest on raske mõista, kuidas üldse on võimalik end kriisist välja kärpida. Pigem oodatakse toetuseid ja pihta saanute jalule aitamist ning siin on ka riigikaitse toimimise lubadustel oluline koht.

Kui Keskerakond hakkab nõudma oma poliitilisest kursist lähtuvalt Kaitseväe juhatajalt lojaalsust, peab riigijuhtimisest kõrvale astuma erakond, mitte kaitseväe juhataja,“ ütles Lauri Läänemets.