Lauri Läänemets: Keskerakonnal tuleb päriselt lepingust Ühtse Venemaaga lahti öelda

digiVälispoliitika

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa kinnitusel peab Keskerakond avalikult ja ühemõtteliselt ütlema üles lepingu Ühtse Venemaaga. Vastasel juhul tuleb Keskerakonna käest ära võtta välisministri portfell.

„Kui Keskerakond koheselt sellest lepingust avalikult lahti ei ütle, siis on Reformierakonna ja Kaja Kallase ülesanne  seda oma koalitsioonipartnerilt kõige kategoorilisemas vormis nõuda. Eesti välisminister ei saa tulla erakonnast, millel on koostöölepe Ukrainas agressiooni teostava Venemaa Föderatsiooni võimuparteiga,“ märkis Läänemets.

Läänemets juhtis tähelepanu sellele, et Luganski ja Donetski nn “rahvavabariikide” liidrid ei ole mitte ainult Kremli marionetid, vaid nad on mõlemad ka  Ühtse Venemaa liikmed. „Seega on nad Keskerakonna koostööpartnerid. Kas tõesti ei pane ka see asjaolu Ratast ja Karilaidu tegutsema ning lepingut päriselt lõpetama?,“ sõnas ta. „On raske uskuda, et Reformierakonna juhid aktsepteerivad seda, et leppe teksti eemaldamine Keskerakonna kodulehelt muudab leppe olematuks.“

Läänemetsa sõnul peab Keskerakond avalikult ka oma koostööpartnerile teada andma, et koostöölepe on kehtetu. „Keskerakond on aastaid lepingust Ühtse Venemaaga kinni hoidnud, sest see on talle kasulik olnud. Venemaa Föderatsiooni propagandakanalid on järjepidevalt toetanud Keskerakonna poliitikuid, andnud neile eetriaega ning kiitnud neid taevani. Viimati tehti  seda enne kohalikke  valimisi. Lisaks on Venemaa korraldanud Keskerakonna poliitikutele kõrgetasemelisi visiite Süüriasse,“ märkis Läänemets.

Kui Ratas ei asu otsustavalt tegutsema, siis mina ei kujuta ette, kuidas saaks teda riigikogu esimeheks tagasi valida, lisas Läänemets.