Lauri Läänemets: “Keskmise ja madala sissetulekuga inimeste palgad peavad tõusma”

PiretUncategorized

Arvamusfestivali juubeliaastal kõnega esinenud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets rõhutas, et Eesti inimeste palgad peavad tõusma.

“Pea aasta on Eesti inflatsiooni numbrid olnud rekordiliselt kõrged,” tõdes Läänemets laupäeval, 13. augustil Paides peetud kõnes. “Inflatsiooni pidurdamiseks tuleb lahendada energia ning sõjamured. See aga kallimaks läinud hindu enam tagasi ei pööra. Tõusma peavad palgad ja majandus vajab targemat hoogu!”

Läänemets märkis, et ei rekkajuht, poemüüja ega ehitaja pole süüdi selles, et tema palk on väike. “Inimene üksikuna ei määra majanduse struktuuri või jõukuse jagunemist ühiskonnas,” selgitas ta. “See on riigi ja erakondade vastutus märgata ning esile kutsuda muutusi. Olgu selleks uued töökohad rohepöördes, alampalga kiirem kasv või ajale jalgu jäänud õhukese jõuetu riigi maksusüsteemi muutmine.”

Läänemetsa sõnul kirjutatakse järgnevatel aastatel ümber Eesti suur lugu. “Edukultuse narratiiv lakkab tasapisi toimimast ning asemele on vaja uut.  Minu lubadus Eestile on kaotajateta ühiskond. Tugev Eesti – see on turvaline, hooliv ja jõukas. Tugev Eesti julgeb eristuda ja otsustada, julgeb astuda reaalseid samme, et Eestis oleks vähem inimesi, kes tunnevad, et neid on koheldud ebaõiglaselt. Mitte miski ei hävita ühiskonnas kootöövalmidust enam, kui ebaõiglase kohtlemise tunne. Aga just koostööd on meil täna vaja, et saada üle tagasilöökidest. On vaja selleks, et riigi ja rahvana üle aegade kesta.”

Läänmets lisas, et kuigi viimastel aastakümnetel on sotsiaaldemokraadid püüdlikult silunud parempoolse majanduspoliitika tekitatud sotsiaalseid rebendeid, siis täna sellest enam ei piisa. “Ebavõrdsus sünnib eelkõige korrastamata majandussuhete tagajärjena. Seetõttu on õiglase ühiskonna aluseks säästlik ja tasakaalustav majanduspoliitika,” selgitas ta. “Surnuks konkureerimine ei tee meid tugevamaks. Ühiskonna arenguhüppeid ei saa jätta ei ainult ettevõtjate ega ka vaid riigi õlgadele. Peame edasi liikuma üheskoos. Koos ametiühingutega, koos ettevõtjate erialaliitudega, kõrgkoolide ja vabaühendustega.”

Vaata Lauri Läänemetsa kõne täispikkuses SIIT.