Lauri Läänemets: koalitsioon muudab erakondade järelevalve hambutuks

Kirill KlausÕigusriik

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna riigikogu fraktsioon arutas täna riigikontrolör Janar Holmiga võimukoalitsiooni plaani kaotada sõltumatu erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK). Erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa sõnul on eelnõu sellisel kujul vastuvõtmine samm mineviku suunas, suurendades raha mõju poliitikas ja valimistel.

Keskerakonna, EKRE ning Isamaa fraktsioonid algatasid eelmisel nädalal seaduseelnõu, mis annaks erakondade rahastamise järelevalve Riigikontrollile. Sotsiaaldemokraate teeb murelikus eelnõu vastuolu põhiseadusega.

„Põhiseaduse järgi on Riigikontrolli õigus kontrollida eraisikuid, ettevõtteid ning vabaühendusi väga piiratud. Ja olukorras, kus Riigikontrollile antakse vaid osa ERJK-l olevatest õigustest, muudab see kogu kontrolli teostamise hambutuks,“ ütles Läänemets.

Kui soov on tegelikult järelevalvet tõhustada, siis peaks eelnõu sisaldama algatusi, mis võimaldavad valimiskulusid detailsemalt analüüsida ning kontrollida annetuste tegijate majanduslikku tausta.

„Nii meid kui ka riigikontrolöri panevad muretsema võimalik vastuolu põhiseadusega ning vähesemate õiguste andmine järelevalve teostamiseks. Erakondade rahastamise järelevalve üleminek Riigikontrollile viiks selle institutsiooni põhifookuse valesse kohta. Kui täna nähakse Riigikontrolli kui sõltumatut institutsiooni, siis poliitikute politsei funktsioon muudab nii kontrolli olemust kui ka avalikkuse taju riigikontrolli teiste üleseannete osas,“ ütles Läänemets.