Lauri Läänemets: Laste arvelt kärpimine näitab Reformierakonna kriisist väljumise plaani puudumist

Kirill KlausLapsed ja pered

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul tuleb kriisis just rohkem lastesse panustada, mitte riigieelarve kärpimist neist alustada.

„Laste ja perede arvelt palga- ja pensionitõusu tegemine on ebamoraalne. Laste ja vanavanemate panemine kaalukaussidele võiks jääda minevikku, ent paistab, et minevikku on kinni jäänud Reformierakond, kui arvab, et me kärbime end sellest kriisist välja,“ ütles Lauri Läänemets.

Laste arvelt kärpimisega minnakse eelkõige maapiirkondade kallale. Riiklik huvihariduse ja -tegevuse toetus on mõeldud eelkõige hõreda asustusega piirkondades elavate laste toetamiseks. Suurte vahemaade ja väheste osalejate tõttu on maapiirkondades huviharidus palju kallim ja keerulisem korraldada, seetõttu saavad just need piirkonnad sellest toetusest suurema osa.

„Kui kriisist väljumisel seatakse esikohale riigieelarve, näitab see, et valitsusel ei ole plaani kuidas riigina raskustest üle saada. Täna on hoopis vaja senisest ulatuslikumat tuge lastele ja peredele, taas avada koole, huvitegevust ning pakkuda vajalikku vaimse tervise tuge ja teisi sotsiaalteenuseid.

Meil on oht, et kriisi kriis loob uut ebavõrdsust, kümned tuhanded teenindussektoris töötanud noored ja naised on olnud tööta pikka aega, see mõjutab nende pere planeerimise ja tuleviku võimalusi. Osa ettevõtlussektoritest on kurnatud, kes pankrotti pole läinud, neid ähvardab välismaise suurkapitali poolt ülevõtmine. Sotsiaaldemokraadid ei jää pealt vaatama kuidas Eesti laste tuleviku kallale minnakse,“ lisas Läänemets.