Lauri Läänemets: loodav koalitsioon regionaalpoliitikasse oodatud muutusi ei too

digiRegionaalpoliitika

Kuigi peaaegu mitte midagi uut loodav võimuliit regionaalpoliitikas teha ei kavatse, siis üks lause märkis küll suured muutused Ansipi aegse pealiiniga. Nimelt teatas Kaja Kallas, et maapiirkondades on turutõrked ning sellepärast tuleb sealseid ettevõtteid toetada, kommenteeris erakonna aseesimees Lauri Läänemets täna toimunud koalitsioonikõnelusi regionaalpoliitika teemal.

Kui sotsid valitsuses olles turutõrkest rääkisid ja käivitasid toetusmeetmed üürielamute ehitamiseks maapiirkondadesse, siis ei tahtnud see paljudele pähe mahtuda. Nüüd juba tunnistatakse ja see on suur edasiminek.

Kõige suurem turutõrge on aga kodu soetamisel või ehitamisel, seal on riigi tugevat sekkumist jätkuvalt vaja, et laenu saada.
Nagu aru sain, siis Euroopa raha 8,3 miljoni plaan veel lõpuni paigas pole. Jääb vaid loota, et siin tulevad suured muutused, sest mul oli võimalik tulevasele peaministrile põhiseaduskomisjonis üsna pika aja jooksul anda ülevaade EL rahade ja regionaalse ebavõrdsuse suurenemise seosetest.

Nimelt kui on üle-Eestilised taotlusvoorud, siis esiteks ei arvesta need kohapealsete vajadustega. Teiseks aga saavad rohkem raha need kellel rohkem ressursse ja tihti asuvad need ettevõtted pigem Harjumaal, suurendades maapiirkondade pealinna ümbruse lõhet veelgi.

Õiglane lähenemist saab teha ka eurorahade omaosaluse erinevast nõudest. Senine 15% asendub nüüd 40%, kuid riigi siseselt võib seda muuta. Näiteks nii, et Võrumaal on edaspidi ka omaosalus 15% aga Harjumaal 60%.