Lauri Läänemets: õppemaksude kehtestamine ei ole ühiskonnajaoks odavaim lahendus

digiHaridus

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul näitab Rektorite nõukogu seisukoht, et kõrghariduse rahastamine on problemaatiline ja kunagine lubadus garanteerida tasuta õpe enam vett ei pea.

„Õppemaksude kehtestamine ei lahenda kõrghariduse rahastamise probleeme. Samas tekitaks see juurde uusi –  kas kõrgharidus jääks ikkagi kättesaadavaks kõigile, samuti kas õppemaksude kogumine ja võimalik tasumäära vähendamine või kompenseerimine siiski oleks ühiskonnale lõpuks odavam ja tulemuslikum süsteem.

Samuti tähendaks tasuline kõrgharidus regionaalsest aspektist tulenevalt inimeste erinevast sissetulekutasemest probleeme võrdväärselt pääseda õppima ja tasuda õppemaksu.

Eestikeelse kõrghariduse ainus kestlik mudel põhineb hästi rahastatud kõrgkoolidel, kus õppejõudude ja teadlaste tasud on piisavad ja konkurentsivõimelised, ning kus tudengid saavad pühenduda õpingutele ja lõpetavad ettevalmistatud erialaspetsialistidena. Tänane süsteem on sellest kaugel, ent õppemaksude sisseviimine viib sellest veelgi kaugemale.“