Lauri Läänemets: peaministri jäägitu usk turumajandusse ei paku lootust inimestele, kes unistavad oma kodust

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa kinnitusel oli peaminister Kaja Kallase eilne etteaste riigikogus pettumust valmistav – valitsusjuht pisendas eluaseme kättesaamatuse probleemi, mis olevat vaid turu reguleerida.

„Olen turumajanduse usku ja usun seda, et mida vähem riik tegeleb kõikvõimalike asjadega, kus turg saab õiglase hinna määrata nõudluse-pakkumise kaudu, siis see on igal juhul parem tee,“ teatas Kallas vastates küsimusele, kas üürihindade kiire tõus on probleem, millega valitsus peaks tegelema.

 „Peaminister vaatab külmalt mööda tõsiasjast, et oma kodu, sealhulgas ka üürikorter on järjest vähematele Eesti inimestele kättesaadav. Ta ütles selgelt välja, et valitsus ei kavatse astuda ühtegi täiendavat sammu aitamaks perekondi, kellele ei ole eluaseme leidmine üüriturult jõukohane,“ ütles Läänemets.

Läänemetsa sõnul on eluase üks inimese baasvajadusi ning ka inimõigus, millele ligipääs ei tohi olla piiratud. Kümne aastaga on Eestis müügihinnad tõusnud 156% ja üürihinnad 171%, millega oleme Euroopa riikide hulgas esimesel kohal.

„Isegi ilma kõrge inflatsioonita on eluase Eestis muutumas luksuseks. Mitte üheski riigis ei suuda vaba turg tagada kõigile elanikele normaalset eluaset ning riigi roll ja vastutus on siin olulised,“ lausus Läänemets. Paraku jutlustas Kaja Kallas meile sellest, et „kuna inflatsiooni algpõhjuseks on see, et nõudlus teenustele ja kaupadele on oluliselt suurem kui pakkumine, siis on sellistes tingimustes lausaliste toetuste jagamine piltlikult bensiiniga tulekahju kustutamine,“ lisas ta.

Reformierakonna ajast ja arust dogmad ei taha kuidagi välja surra, tõdes Läänemets.