Lauri Läänemets: põhiseaduskomisjon võtab luubi alla avalike koosolekute keelu

Kirill KlausKriisist väljumine

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutab oma tänasel istungil eriolukorrast väljumist ja seda, kas inimeste põhiõigusi riivavad piirangud on seaduspärased olukorras, kus eriolukorra kehtestamise aluseks olnud tervisenäitajad on paranemas.

Komisjonile annab selgitusi eriolukorra juht peaminister Jüri Ratas. Põhiseaduskomisjoni aseesimehe Lauri Läänemetsa sõnul on kavas käsitleda liikumispiiranguid saarte ja mandri vahel ning piiranguid majandustegevusele.

„Võtame luubi alla ka avalike koosolekute korraldamise keelu. On oht, et valitsus ületab talle seadusega antud volitusi, kui ta jätkuvalt keelab sotsiaalse distantsi reeglit järgivad avalikud koosolekud. Õigus rahumeelselt koguneda ja meelt avaldada on üks olulisemaid põhiõigusi ja demokraatliku riigi alustalasid,“ märkis Läänemets.

Tema sõnul andis valitsusjuht teada, et 2. mail avatakse osa muuseume ja lubatud on ka vabas õhus toimuvad spordiüritused. „Aga jätkuvalt pole lubatud isegi kahe inimese osavõtul toimuvad meeleavaldused ega avalikud koosolekud. See riivab otseselt kodanike põhiseaduslikke õigusi,“ lisas Läänemets, kes pöördus eelmisel nädalal peaministri poole ettepanekugatühistada avaliku koosoleku keeld.

Komisjoni liikmed soovivad teada ka seda, mis alustel piiratakse inimeste vabadust liikuda saarte ja mandri vahel ning kas piirangute pikendamise otsused on ikka põhiseaduspärased. „Kindlasti tekitab küsimusi ka Saaremaa protestiaktsiooni järel aset leidnud kannapööre valitsuse seisukohtades,“ ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluv Läänemets.