Lauri Läänemets: Praegu on vaja hoida kokku ja aidata abivajajat, aidata Ukraina riiki ja rahvast

digiUkraina, Välispoliitika

Venemaa alustas Ukraina vastu vallutussõda. Vastutust sõja puhkemise, tekitatud inimkannatuste ja materiaalse kahju eest kannab Vene Föderatsioon. Sel  murelikul tunnil mõtlevad paljud, mis saab edasi.

Praegusel hetkel saame me kõik siin Eestis oma igapäevaseid toimetusi edasi teha, sest otsest sõjaohtu Eestile pole. Samas peame mõistma, et Ukraina võitleb ka meie võitlust. Ukraina iseseisvuse säilimine on meile eluliselt oluline, sest Ukraina langemine Venemaa kontrolli alla annab Putinile juurde nii jõudu kui julgust.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond toetab Vabariigi Valitsuse pingutusi, mille eesmärgiks on karistada Venemaad ulatuslike sanktsioonidega ning toetada igakülgselt Ukrainat. Leiame, et kuna Eesti võime anda Ukrainale sõjalist abi on piiratud, siis peab Eesti keskenduma Ukraina majanduslikule toetamisele. Euroopa Liit peab andma Ukrainale rahalist abi, et Ukraina valitsus suudaks sõjast hoolimata välja maksta palgad, pensionid, osta haiglatele ravimeid ja lastekodulastele süüa. Ukraina demokraatlikult valitud riigivõimu püsimine sõltub ka inimeste usust oma riiki ja tagada nende toimetulek.

Samuti peame olema valmis selleks, et paljud ukrainlased võivad otsida Vene sõjamasina eest Eestist pelgupaika. Nad tuleb vastu võtta ja pakkuda neile igakülgset toetust, täpselt samamoodi nagu ootaksime oma naabritelt, kui sarnases olukorras oleksid meie inimesed.

Me elame süngel ajal. Praegu on vaja hoida kokku ja aidata abivajajat, aidata Ukraina riiki ja rahvast. Igal Eesti inimene saab ukrainlasi aidata, annetades punasele ristile ja teistele organisatsioonidele, mis aitavad Ukrainal vastu pidada.