Lauri Läänemets: Ratase järjekordne järeleandmine EKRE-le seab ohtu kõrghariduse ja ka rahvatervise

Kirill KlausKõrgharidus

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul lammutab valitsus täna tehtud otsusega kõrgharidust ja saadab selge signaali välistudengitele, keda tänasest enam riiki ei oodata.

„Välistudengid ei ole pagulased, kes ei õpi või kes elavad toetustest nagu tahetakse näidata. Nad maksavad ise oma õpingute eest, suurem osa neist teeb väärikat tööd. Väljaspoolt Eestit pärit tudengid töötavad kübekaitse valdkonnas, jagamismajanduses kulleritena, dirigentidena jne,“ sõnas Lauri Läänemets.

„EKRE on tegelenud taas vorstikauplemisega – kõige kiiremal tööajal hoiti pantvangis põllumehi, et pressida välja ideoloogilised piirangud kõrghariduses. Kokkuvõttes majanduses ei muutu asi paremaks, uute ajutiste võõrtööliste toomine pigem tõstab viiruse leviku riski ning piirangud välistudengitele seavad ohtu Eesti ülikoolide konkurentsivõime.”

Välistudengite ja nende lähedaste ligipääsu piiramisega Eestisse vähendatakse ülikoolide tulubaasi ja seatakse suurema surve alla eestikeelse kõrghariduse rahastamine.

„Jüri Ratase koalitsiooni hind on jätkuvalt Eesti muutmine kolkaks, kus ülikoolid käiksid alla, oleks vähe ajusid innovatsiooniks, sidemete lõhkumine, et Eesti jääks maailmas üksi, et andekad noored ja ettevõtlikud inimesed koliksid välismaale. Kui veel aasta alguses ei kooskõlastanud EKRE enda minister välismaalaste seaduse muudatusi, siis täna on need samad muudatused ministeeriumitevahelist kaasamise ringi läbimata sisuliselt vastu võetud,“ sõnas Läänemets.

Kahetsusväärne on, et avalikku debatti pidamata on muudetud kõrghariduspoliitika alustalasid ja toodetud ohvriks Eesti kõrgharidussüsteemi maine välismaal.

„Täna näeme, et Mailis Reps on hariduspoliitika suurte otsuste puhul vaid fassaad, et kõige hinna eest koalitsioonis püsida. Otsust tehti täna ära aga kõik sisulised kaasamisringid on alles pooleli, avalik debatt pidamata. Kas see ongi see rahva suurem osalemine millest härrad valitsuses räägivad?“